1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 11. Cumhurbaşkanı Gül, Şehit Evinde
11. Cumhurbaşkanı Gül, Şehit Evinde

11. Cumhurbaşkanı Gül, Şehit Evinde

Gül, Hakkari'nin Çukurca Çığlı Üs Bölgesi'nde PKK'lı teröristlerle çıkan silahlı çatışmada şehit olan Uzman Çavuş Akarsu'nun Kayseri'deki ailesine taziyede bulundu- Gül: "Nerede şehit varsa hepimiz şehit ailelerini baş üstünde tutmalıyız. Onlar evlatların

A+A-

KAYSERİ (AA) - 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakkari'nin Çukurca Çığlı Üs Bölgesi'nde PKK'lı teröristlerle çıkan silahlı çatışmada şehit olan Kayseri 1. Komando Tugayı'nda görevli Uzman Çavuş İbrahim Akarsu'nun Kayseri'deki ailesine taziyede bulundu.

Gül'ün şehit Akarsu'nun Yunus Emre Mahallesi'ndeki yakınlarını ziyaretine, eşi Hayrünnisa Gül, Kayseri Valisi Orhan Düzgün ve eşi Gül Düzgün de eşlik etti.

Gül, apartmanın bahçesine kurulan taziye çadırında şehidin ağabeyi Hasan Akarsu'ya başsağlığı diledi. Taziye çadırında aile bireyleri ve vatandaşlarla bir araya gelen Gül, bugünlerde bütün güvenlik kuvvetlerinin, başta silahlı kuvvetler olmak üzere emniyet teşkilatının, köy koruyucularının büyük bir mücadele içinde olduğunu söyledi.

Şehit haberlerinin herkesi derinden üzdüğünü ifade eden Gül, şöyle konuştu:

"Maalesef, hepimizi derinden üzen şehitlerimiz var. Kayseri'de de çok şehidimiz var, bütün Türkiye'de de. Bir yerde şehit olunca ilk bizi ararlar. Bir telefon geldiği zaman korkardım. Buradaki şehidimizin de mekanı cennet olsun. Allah bütün ailesine sabır versin. Hepimize şöyle bir görev düşer. Hangi mahallede bir şehit varsa bütün mahalle dayanışma içinde olmalı. Nerede şehit varsa hepimiz şehit ailelerini baş üstünde tutmalıyız. Onlar evlatlarını bu memleket için şehit veriyorlar. Bizim de bunun kıymetini bilmemiz lazım. Bunun için millet olarak üstümüze düşeni yapmalıyız. Tabi valimiz, belediye başkanları hepsi gerekeni yapıyor ama halkın da bu şuur içinde olması lazım. İnşallah bu acılar en kısa zamanda biter."

Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde şehit ailelerini Çankaya Köşkü'nde misafir ettiğini anımsatan Gül, "Şimdi bunu Tayyip Bey yapıyor. O zamanlar şehit ailelerine derdim, 'Siz buranın en büyük misafirlerisiniz' diye. Ne olursa olsun ateş düştüğü yeri yakıyor, bunu çok iyi bilirim. Bütün devlet hayatımda bu acıları hep tatmışızdır. Ben çok iyi anlıyorum kardeşimizi, şehit ailelerimizi. En kısa süre içinde inşallah bu acılar biter, tekrar yaşanmaz. Hep ateş düştüğü yeri yakıyor diyoruz ama böyle olmaması lazım. Hepimizin içinin yüreğinin yandığını dilimizle değil, göstermeliyiz." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından şehitler için Kuran-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül de şehit annesi Türkan Akarsu'ya başsağlığı diledi. Gül, şehidin annesini sohbet ederek teskin etmeye çalıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler