1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. 12 Yıllık Umut Mutlu Sonla Bitti
12 Yıllık Umut Mutlu Sonla Bitti

12 Yıllık Umut Mutlu Sonla Bitti

Ardahan'da, böbrek yetmezliği sebebiyle 12 yıldır organ nakli bekleyen Oktay Sarıdere, Erzurum Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezinde gerçekleştirilen başarılı nakille sağlığına kavuştu

A+A-

Ardahan'da, böbrek yetmezliği nedeniyle haftada 3 gün diyalize girmek zorunda kalan ve 12 yıldır hayalini kurduğu organ naklini bekleyen Oktay Sarıdere (46) Samsun'da kadavradan kendisine uygun olabileceği değerlendirilen bir böbrek bulunduğu haberini aldı.

Doktorlarca yapılan tetkikler sonucu kadavradan alınan böbreğin nakle uygun olduğunun tespit edilmesi üzerine Sarıdere, Erzurum Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde ameliyata alındı.

Merkezin müdürü Prof. Dr. Gürkan Öztürk başkanlığındaki ekip tarafından yapılan başarılı ameliyatla kadavradan alınan böbrek nakledilen Sarıdere, 12 yıllık bekleyişin ardından yeniden sağlığına kavuştu.

Oktay Sarıdere, "12 yıldan fazla süredir diyaliz hastasıydım. Haftada 3 gün diyalize giriyordum. Bu sürede beyin kanaması geçirdim. Bir ayağım felçli kaldı. Ama hep umutluydum. 12 yıldır bu anı bekledim. Çok şükür sağlığıma kavuştum." dedi.

Organ Nakli Merkezindeki başarılı böbrek nakli ile sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Sarıdere, şöyle devam etti:

"Böbrek nakli yapıldım, çok mutlu oldum. Yaklaşık 15 gün önce sabah saatlerinde beni aradılar. 'Nakil var acele gel dendi'. Merkeze geldim tahlilleri yaptırdık. Zaten her 6 ayda bir kontrole geliyordum. Çok mutluyum herkese çok teşekkür ederim. Organ Nakli Merkezi'nin doktorları, personeli çok iyi ve bilinçli. Ameliyat oldum, hiç ağrım sızım olmadı, şimdi gayet sağlıklıyım. Diyalize girdiğim için sürekli hareketsiz kalıyordum. 2003 yılında beyin kanaması geçirdim bir ayağım felçli kaldı. Şimdi inşallah kısa zamanda ayağım da tekrar iyileşecek."

Sarıdere, kendisine yapılan organ bağışı için bağışçı aileye her zaman duacı olduğunu belirterek, "Organ bağışı yapandan Allah razı olsun. Organ bağışı yapan aileye çok teşekkür ediyoruz. Büyük bir karar verdiler. Beni yeniden sağlığıma kavuşturdular." dedi.

"Organ bağışçısı çok az olduğundan hastalar uzun süre diyalizde bekliyor"
Merkezin müdürü Prof. Dr. Öztürk ise "Türkiye'de çok fazla organ bağışı olmadığından hastalar çok uzun süre diyalizde beklemek zorunda kalıyor." dedi.

Sarıdere'nin 12 yıldır organ nakli beklediğini ve haftanın üç günü diyalize girdiğini anımsatan Öztürk, "Oktay bey, organ nakli bekleyen listemizdeki yaklaşık 350-400 hastamızdan birisiydi. Kendisine Samsun'dan yapılan bağışla böbrek nakli yaptık. Nakilden sonra böbreğin tam çalışması, oturması 10 gün zaman aldı. Şu anda gayet sağlıklı, böbreği çalışıyor ve çok mutlu. Başka sağlık sorunları da vardı ama şu an en azından istediği gibi su içiyor ve haftada 3 gün diyalize girmiyor. Bu çok önemli." ifadelerini kullandı.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler