1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2 Bin 400 Yıla Kadar Hapis İstemiyle Yargılanıyor
2 Bin 400 Yıla Kadar Hapis İstemiyle Yargılanıyor

2 Bin 400 Yıla Kadar Hapis İstemiyle Yargılanıyor

Erzurum'da, maket üzerinden satışa sunduğu konutları teslim etmeyerek nitelikli dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla hakkında 692 yıldan 2 bin 400 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Karadayı'nın yargılanmasına devam edildi

A+A-

ERZURUM (AA) - Erzurum'da, maket üzerinden satışa sunulan ancak inşa edilmeyen konut projeleriyle dolandırıcılık yapıldığı iddiasıyla firma sahibi Ahmet Metin Karadayı hakkında 692 yıldan 2 bin 400 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın yargılanmasına devam edildi.

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, mağdurlar ve avukatları ile Bursa E Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan sanık Ahmet Metin Karadayı, video konferans yöntemiyle katıldı.

Sanık Karadayı'nın, video konferans yöntemiyle alınan ifadesi, duruşma salonunda okundu.

İfadesinde 2002-2016 yılları arasında Erzurum'da 15 bin konut yaparak teslim ettiğini belirten Karadayı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile yaşanan süreçte inşaatların yapımının tamamlanamadığını, dolandırıcılık kastıyla hareket etmediğini savundu.

Mahkeme heyeti, avukatları dinledikten sonra sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Olay
Karadayı Konut Yapı Mimarlık Mühendislik İnşaat Taahhüt firmasının sahibi ve yönetim kurulu başkanı Ahmet Metin Karadayı hakkında, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Karadayı'nın, Erzurum Palandöken ilçesi sınırları içinde bir kısmını Erzurum Büyükşehir Belediyesinden ihale yoluyla aldığı, bir kısmını da konut karşılığı müştekilerden topladığı parseller üzerinde hazırladığı konut projesini yapmayarak, para ya da arsa karşılığı satış yaptığı önceden 200 olan soruşturma aşamasında 346'yı bulan müştekiyi dolandırdığı belirtildi.

Karadayı hakkında her bir müşteki için ayrı ayrı 2 yıldan 7 yıla kadar olmak üzere toplam 692 yıldan 2 bin 400 yıla kadar hapis istemiyle ilk olarak asliye ceza mahkemesinde açılan dava, bu mahkemenin suçun niteliği itibarıyla görevsizlik kararı vermesi üzerine iddianame Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti.

Muhabir: Muhammet Mutaf

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler