1. HABERLER

  2. ADS

  3. 2016 Avrupa Kupası ve Ülkemiz
2016 Avrupa Kupası ve Ülkemiz

2016 Avrupa Kupası ve Ülkemiz

2016 Avrupa Kupası ve Ülkemiz

A+A-

Ülkemizin D grubundan mücadele edeceği 2016 Avrupa Kupası maçlarında karşısında ki rakipleri ise Hırvatistan, İspanya ve Çek Cumhuriyeti olarak belirlenmiştir. 4. torbadan katılımcı olan ülkemiz geçen sene toplamış olduğu puanlar neticesinde en iyi 3. olma sıfatı ile katılımcı olmaktadır. Yapılan ev sahipliği oylamalarında çok küçük bir farkla Fransa'nin seçilmesi sonucunda bu sene mücadelelerin bu ülkede yer verilmesinde karar kılınmıştır. Fransa ve İspanya direk olarak turnuvaya katılım gösteren ülkeler olmaktadır. Diğer ülkeler adına da federasyonların toplanması ve karar alması sonucunda 24 takım belirlenmiştir. Bu sene ilk defa 24 takımın mücadele edeceği turnuvada 6 grup yer almaktadır. Bu grup eşleşmeleri de UEFA tarafından belirlenmiş olup toplamda 16 takımın grup maçları sonucunda ilerlemesi hedeflenmektedir.

Avrupa Maçları Kentleri

2016 Avrupa Futbol organizasyonu adına 2 aşamalı ülke seçimleri söz konusu olmuştur. 2010 yılı içerisinden Cenevre'de yapılan kura sonucunda Fransa bu sene ki ev sahibi olarak belirlenmiştir. Fransa'nın 10 stad üzerinden mücadelele yer vermesi sağlanmaktadır. Ülke içerisinde mücadelelerin yer alacağı şehirler ise Paris, Lyon, Marsilya, Bordeaux, Lens, Lille, Nice, Toulouse, Saint-Denis, Saint Ettiene olarak belirlenmiştir. İlk maç olarak 10 Haziran tarihinde ev sahibi Fransa ve Romanya takımlarının mücadelesine yer verilecektir. Bu mücadele için Saint-Denis kentinde ki stadda oynanması beklenmektedir. Çeyrek final maçları için ise Marsilya, Lille, Bordeaux, Saint-Denis kentlerinde maçlar ele alınacaktır. 6 ve 7 Temmuz tarihlerinde oynanacak olan yarı final maçları için ise Lyon ve Marsilya kentlerinde mücadele edilecektir. 10 Temmuz tarihinde ise turnuvanın final maçına ev sahipliği yapacak olan kent olarak Saint- Denis belirlenmiştir. Kapasite bakımından tüm stadlardan yüksek alana sahip olan Stade de France final maçının oynanması beklenen stadyum olarak karşımıza çıkacaktır.

Avrupa Şampiyonası Türkiye Stadları

Ülkemizin D grubunda yapacağı mücadeleler için de tarih ve mekan açıklamaları UEFA tarafından yapılmıştır. Bu sene ilk olarak 12 Haziran tarihi ile mücadele edecek olan ülkemiz Hırvatistan ile Paris'de maç yapacaktır. 2016 Avrupa Kupası Türkiye maçları 17 Haziran ile İspanya takımı karşısında olacaktır. Bu mücadeleye ev sahipliği yapan şehir olarak Nice karşımıza çıkmaktadır. Turnuvada ki en sağlam takımlardan birisi olan ispanya ile saat 22.00 ile maça tanık olabileceksiniz. 21 Haziran tarihi ile de son maçını yapacak olan ülkemiz Çek Cumhuriyeti ile mücadele edecektir. Lens kentinde yapılacak olan bu maç sonucunda grup mücadelesi sona erecektir. D grubu içerisinde ki takımlar ile maçlarından başarı elde etmesi sonucunda bir üst tura geçme biletini almaya hak kazanacaktır. Ülkemiz özellikle 2008 yılında ki başarısı sebebiyle turnuvada dişli takımlardan birisi olmaktadır. Nitekim grubunda ki İspanya ile mücadelesi en çok merak edilen maç olmaktadır. Bu maçlar için Çek Cumhuriyeti maçı da son derece merak edilmektedir. Hırvatistan ile de oynadığı maçta başarı sağlaması halinde 16 takımın arasında girmeye hak kazanması beklenmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler