1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 2016 Yılı Fındık Rekoltesini 468 Bin Ton Olarak Tahmin Ettik
2016 Yılı Fındık Rekoltesini 468 Bin Ton Olarak Tahmin Ettik

2016 Yılı Fındık Rekoltesini 468 Bin Ton Olarak Tahmin Ettik

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016 yılı için fındık rekoltesinin tahmini 468 bin ton olduğunu söyledi

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, düzenlediği basın toplantısında, fındığın özellikle Karadeniz bölgesinde temel geçim kaynağı olduğunu, Türkiye'de 702 bin hektar alanda fındık yetiştirildiğini söyledi.

Türkiye'de ortalama yıllık 550 bin ton civarında fındık üretimi gerçekleştirildiğini ifade eden Çelik, "Ülkemizde dünya fındık üretiminin yüzde 68'i gerçekleştiriliyor ve tarımsal ürün ihracat gelirlerimizin yaklaşık yüzde 15'ini fındık oluşturuyor. Fındıktan 2014-2015 yıllarında 2,8 milyar dolarlık bir ihracat geliri elde edilmiş bulunuyor." dedi.

-"Üretici çok yüksek taleple karşı karşıya kalacak"


Çelik, geçen yıl fındık rekoltesinin 646 bin ton olduğunu hatırlatarak, bu yıl bazı dezavantajlı durumlar yaşandığını dile getirdi. Rekoltenin dönemsel verimlilik düşüşü ve iklim koşulları nedeniyle olumsuz etkilendiğine dikkati çeken Çelik, ağustos ayından itibaren fındıkta hasadın başlayacağını belirtti.

Bakan Çelik, bu yıl fındık rekoltesinin tahmini 468 bin ton olduğunu söyledi. Sektör temsilcileriyle yapılan değerlendirme ve alınan kararlar çerçevesinde fındık üreticilerinin sorunlarını çözmek için önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

"Arz fazlaysa fiyatlarda ister istemez bir düşüş oluyor. Böyle bir süreç yaşanmıştı. Ama 2016 itibarıyla da aksi bir durum olacağı görülüyor. Şimdi fiyatların çok yüksek olacağı izlenimi söz konusu. Geçen yıl fiyatlar inişli çıkışlı seyretti ama bu yıl biz böyle bir tablo beklemiyoruz. Üreticimiz çok yüksek oranda taleple karşı karşıya kalacak. Ama biz sektörün sorunlarıyla yakinen ilgilenmeye devam edeceğiz. Stabil bir şekilde önlerini görecekleri bir piyasanın oluşması ve piyasada spekülatif oyuncular söz konusu ise onlarla da mücadele ederek, bu konudaki haksızlıkları ortadan kaldıracak çalışmaları yapacağız."
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler