1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 2017'nin Yasaklı Maddeleri Belli Oldu
2017nin Yasaklı Maddeleri Belli Oldu

2017'nin Yasaklı Maddeleri Belli Oldu

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı, 1 Ocak 2017'den itibaren yürürlüğe girecek yasaklı maddeler listesini yayımladı.

A+A-

ANKARA (AA) - WADA'nın internet sitesinde yer alan raporda, doping içerikli olduğu gerekçesiyle 2017 yılında sporcuların kaçınması gereken yasaklı maddeler listesine yer verildi.

Listeye, hiperaktivite ve odaklanma sorunu yaşayanlar ile yeme alışkanlıklarında bozulma görülen hastaların kullanması tavsiye edilen "lisdexamfetamine" adlı uyarıcı da eklendi.

WADA Başkanı Craig Reedie, 1 Ocak 2017'den itibaren yürürlüğe girecek listede yer alan maddelerin sporcular tarafından dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak, "Tüm dünyadaki sporcular, bu standartlara uymak zorunda. Kuralları kasıtlı olarak çiğneyen hiç kimseye tolerans gösterilmeyecek." uyarısında bulundu.

WADA, geçen yılın yasaklı madde listesine meldonyumu eklemiş ve aralarında dünyaca ünlü Rus tenisçi Maria Sharapova'nın da yer aldığı birçok sporcu, söz konusu maddeyi kullandığı gerekçesiyle men cezası almıştı.

Listeye, "https://wada-main-prod.s3.amazonaws.com/resources/files/2016-09-29_-_wada_prohibited_list_2017_eng_final.pdf" linkinden ulaşılabiliyor.

Muhabir: Doğa Kırmızıoğlu
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler