1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. 29. Ahilik Haftası
29. Ahilik Haftası

29. Ahilik Haftası

Ahilik Haftası Kırıkkale'de çeşitli etkinlikler düzenlendi

A+A-

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale'de Ahilik Haftası, düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kırıkkale Vali Vekili Mükerrem Ünlüer, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli ve beraberindeki heyet, Kırıkkale Belediyesinden İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü önüne kadar yürüdü.

Burada düzenlenen programda konuşan Belediye Başkanı Saygılı, bu törenlerin ülke için önemli olduğunu söyledi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Köstekli ise, topluma ahlaklı insan yetiştirme çalışmalarının 800 yıldır devam ettiğini belirterek, Ahililiğin bundan sonra da yaşayacağını dile getirdi.

Dürüst üretimi, doğruluğu ve topluma faydalı sanatkar yetiştirme konusunda bu kültürün dünya tarafından kabul edildiğini ifade eden Köstekli, şöyle konuştu:

"Bizim ülkemiz, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en genç nüfusa sahiptir. Bu gençlerimizi topluma kazandırmamız için bilime, sanata ve kültüre sonsuz ihtiyacımız var. Gençleri sokaklara değil, eğitime yönlendirmemiz gerekiyor. İlimizde eğitim eksiksiz olarak yapılıyor. Biz Kırıkkale olarak eğitime çok önem veriyoruz. Bu bile yeterli gelmiyor. Bizim, birlik, beraberliği ve eğitim kültür sanata çok ihtiyacımız var." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kırıkkale Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Gök, Ahilik ile ilgili katılımcılara bilgiler verdi.

Daha sonra bir düğün salonunda Vali Vekili Ünlüer, Belediye Başkanı Saygılı ve Köstekli'ye şed kuşatıldı.

Ünlüer, "Yılın Ahisi" seçilen Sevda Ağcagil'e hediye verdi.

Katılımcılara Ahilik pilavı ikram edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler