1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. 3. Uluslararası Göreme Halk Oyunları Festivali
3. Uluslararası Göreme Halk Oyunları Festivali

3. Uluslararası Göreme Halk Oyunları Festivali

Nevşehir’de gerçekleştirilen festivalde Türkiye, KKTC, Gürcistan, Kosova ve Arnavutluk halk oyunları ekipleri gösteri düzenlendi

A+A-

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir’e bağlı Göreme beldesinde gerçekleştirilen 3. Uluslararası Göreme Halk Oyunları Festivali’nde Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gürcistan, Kosova ve Arnavutluk halk oyunları ekipleri gösteri düzenledi.

Belediye Etkinlik Alanında düzenlenen festivale yerli ve yabancı turistler ile belde halkı yoğun ilgi gösterdi. Trabzon, Ankara, Burdur ve Nevşehir halk oyunları ekiplerinin sahne aldığı gösteriyi yabancı turistler ilgiyle izlendi.

Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm insanlığın ihtiyacı olan, halklar arası kardeşlik ve dostluk köprüsünün bu tür festivallerle sağlanacağına inandığını belirtti.

Dünyanın ve Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da farklı ülkelerden kültürlerin halk oyunlarıyla yansıtıldığını kaydeden Cingil, "Farklı ülkelerden gelen konuklarımıza halkımızın misafirperverliğinin en açık şekliyle gösterildiği festivalde toplumsal kaynaşma yaşanıyor. Halk oyunları festivalinin bölge ve Türkiye turizmi adına faydalı olacağına inanıyorum." diye konuştu.

Festivalin, Kapadokya bölgesinin tanıtımına katkı sağladığını dile getiren Cingil, gelecek yıl daha çok ülkeden halk oyunları ekibin katılımıyla organizasyon gerçekleştirilmesini hedeflediklerini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler