1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. 36 Yıldır Toprağı Sanata Dönüştürüyorlar
36 Yıldır Toprağı Sanata Dönüştürüyorlar

36 Yıldır Toprağı Sanata Dönüştürüyorlar

Ankara'da yaşayan Ahmet Önen, baba mesleği olan çömlekçiliği kardeşleri ile birlikte 36 yıldır sürdürüyor

A+A-

Gölbaşında ilçesinde yaşayan Ahmet Önen, babalarından öğrendikleri çömlekçilik mesleğini 2 kardeşiyle birlikte 36 yıldır kesintisiz yapıyor.

Kardeşlerden Ahmet Önen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağabeyi İbrahim ve kardeşi Mustafa ile beraber, ilkokulu bitirdikten sonra başladıkları baba mesleği olan çömlekçiliği tüm olumsuzluklara rağmen 36 yıldır sürdürdüklerini söyledi.

Velihimmetli Mahallesi girişindeki atölyelerinde su testilerinden damacanalara, çiçek saksılarından güveçlere kadar her çeşit ürün yapabildiklerini dile getiren Önen, "Ankara'da bizden başka çömlekçilik yapan hiç kimse kalmadı." diye konuştu.

Önen, insanoğlunun yaradılışından sonra ilk kullanılan yemek kapları olan toprak kapların günümüze kadar yaşatıldığını dile getirerek, demir ve metal kapların bulunmasından sonra toprak kapların özelliklerini kaybetmeseler dahi dönüşüm yaşadıklarını belirtti.

Eskiden Gölbaşı'nın balçık çamurunu kullandıklarını belirten Önen, ilerleyen yıllarda hammadde sıkıntısı yaşamaları üzerine, çamuru İzmir, Tokat, Nevşehir'den getirdiklerini ifade etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler