1. HABERLER

  2. ADS

  3. 5 ADIMDA HAZIR KEDİ MAMASI NASIL SEÇİLİR?
5 ADIMDA HAZIR KEDİ MAMASI NASIL SEÇİLİR?

5 ADIMDA HAZIR KEDİ MAMASI NASIL SEÇİLİR?

5 ADIMDA HAZIR KEDİ MAMASI NASIL SEÇİLİR?

A+A-

Kediler Hayatımızda Kediler tarih boyunca hep bizimleydi. Kimi kültürlerde kutsal sayıldı, zarar verenlere idama varan cezalar verildi, kimi kültürlerde şeytanın yardımcısı kabul edildiler ve kelimenin tam anlamıyla çok zor günler geçirdiler. İnsanların kedilerle olan bu yakın etkileşiminin sırrı aslında kemirgenlerde yatıyor. İnsanoğlu, kedi giren eve bir tane bile kemirgen girmediğini fark etti. Kemirgenlerin en büyük düşmanı kediler, insanın en yakın dostu oldular. Kemirgenlerden kurtarsın diye eve ayağı alıştırılan kedi, bir baktık ki gönlümüzü fethetmiş. Kedilerin en belirgin özelliği zaten bu değil mi? Umursamaz ve soğuk tavırları, başına buyruk halleri etkilemiyor mu en çok bizi? Bizi en çok etkileyen de gözlerindeki o vahşilik değil mi? Bir kedinin gözlerine baktığınızda, ne kadar uysal bir hayvan olursa olsun, gözlerinde vahşi doğayı görürsünüz. Zira bilimsel araştırmalar da kanıtlamıştır ki; kediler aslında hiç evcilleşmediler. Sadece hazır mama ve su kaynağı sağlamamız nedeniyle konformist ve pragmatist bir tercih yapıyorlar. Köpeklerin aksine içlerindeki vahşi hayvan hep orada ve hiçbir zaman da gitmeyecek.

Ev Kediler İçin Mama

Kedilerimize duyduğumuz derin saygının kodlarını kırdığımıza göre, şimdi artık onların en sevdiği kısım olan kedi beslenmesi kısmına geçebiliriz. Kedilerin hayatlarının büyük bir çoğunluğunu uykuda, gerisini ise yemek yiyerek geçirdiklerini söylesek yeridir. Kedimize, yavruluktan yetişkinliğe kadar sağlıklı bir besin dengesi kurabilmemiz için kuru mamalar bulunmaz bir nimet. Birçok vitamin, mineral ve enzimi bir arada sunduklarından, kedimizin ihtiyacı olan tüm besin o kahverengi topçuklarda mevcut. Fakat kuru mama seçiminin çok iyi yapılması gerekiyor. Zira kuru mama işini ticari hırsları nedeniyle tamamen kar odaklı hale getiren üreticiler ve pet shoplar kedi sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyorlar. Kedimizin sağlığını düşünerek mutlaka onun için en iyi kuru mama seçimini yapmamız gerekiyor. Bu konuda sizlere yol gösterici olacağını düşündüğümüzden 5 maddelik bir liste hazırladık. İşte kedinize kuru mama seçerken gözetmeniz gereken 5 etken;

Kapalı Kutu

Kedinize yalnızca kapalı ve ambalajlanmış mamalardan alın. Açık mamalar gözünü para hırsı bürümüş pet shoplar tarafından büyük boy kapalı mamalar açılarak parça parça satılması esasına dayanıyor ve son kullanma tarihleri kontrol altında tutulmuyor.
Lifli Mamalar

Aldığınız kuru mamanın içinde mutlaka lif içeriği bulunsun, bu kedinizin sindirim sistemi için çok önemli.

Fiyata Dikkat Edin

Mama seçerken ucuza kaçmayın, et içeriği yüksek mamaları tercih edin. Ucuz olması için tahıl içeriği yüksek tutulan mamaların kediniz için yarardan çok zararı var.Şeker ve nişasta oranı da mutlaka düşük olmalı. Aksi halde kediniz diyabetik sorunlar yaşayabilir.
PH Değerini Göz Ardı Etmeyin

Tercih edeceğiniz mama mutlaka PH dengesini sağlıyor olsun. Bu kedinizin böbrekleri için önemli.

Kedinizin Tuvaletini Kontrol Edin

Uygun mama seçiminde kedinizin tercihlerini de mutlaka göz önünde bulundurun. Sevdiği mamayı yedirin fakat dışkısını ve idrarını kontrol ederek, bunun bünyesine de iyi geldiğinden emin olun.

 

Önceki ve Sonraki Haberler