1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. 60 Ülkeden 4 bin Öğrenci Konya'da
60 Ülkeden 4 bin Öğrenci Konyada

60 Ülkeden 4 bin Öğrenci Konya'da

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu ve İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneğinin organize ettiği 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması'nın açılışı yapıldı.

A+A-
Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu ve İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneğinin organize ettiği 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması'nın açılışı yapıldı.
 
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 60 ülkeden 4 bin öğrencinin katılımıyla şehir meydanında düzenlenen programda, Konya'daki üniversitelerin kendilerini uluslararası boyuta taşıdıklarını söyledi.
 
Konya'daki 130 bin üniversite öğrencisinin önemli bir bölümünün uluslararası öğrencilerden oluştuğunu belirten Akyürek, "Konyamızın eskiden çok beğendiğimiz bir sloganı vardı. 'Konya gibi Türkiye, Türkiye gibi dünya'. Uluslararası öğrenci faaliyetleri bize bu vizyonu bir kez daha hatırlattı. Bir ayağımız hakikatte, diğer ayağımızla bütün milletleri dolaşan anlayışı hakim kılmaya çalışmalıyız." diye konuştu.
 
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de lider ülke olmak için bu tür organizasyonların önemli olduğunu aktardı.
 
Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise Türkiye'de öğrenim gören öğrencilerin gelecekte kendi ülkeleri, Türkiye ve İslam dünyası için önemli işler yapacağını vurguladı.
 
AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun da ülkelerin, renklerin, dillerin farklı olduğunu ama öğrencilerin kardeşçe bir arada bulunduğunu bildirdi.
 
Konuşmaların ardından, Konya Valisi Muammer Erol, AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ve diğer ilgililer tarafından kurdele kesimi yapıldı. 
 
Davetliler, öğrencilerin kendi kültürlerini tanıtmak için kurdukları stantları gezerek bilgi aldı. Öğrenciler, 7-8 Mayıs'ta kültürel eşyalar, yöresel folklor gösterileri ve mutfak kültürlerini tanıtacak.
Önceki ve Sonraki Haberler