1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Aa Finans'ın Temmuz Ayı "Enflasyon Beklenti Anketi" Sonuçlandı
Aa Finansın Temmuz Ayı Enflasyon Beklenti Anketi Sonuçlandı

Aa Finans'ın Temmuz Ayı "Enflasyon Beklenti Anketi" Sonuçlandı

Ekonomistler temmuz ayında enflasyonun yüzde 0,64 artacağını tahmin ediyor - Ankete katılan ekonomistler, yıl sonunda enflasyonun yüzde 7,97 olacağını öngörüyor

A+A-

İSTANBUL (AA) - "AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi"ne katılan ekonomistler, temmuz ayında Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) yüzde 0,64 artmasını bekliyor.

AA Finans'ın, TÜİK tarafından 3 Ağustos Çarşamba günü açıklanacak enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi 20 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Buna göre, ekonomistlerin temmuz ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,64 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin temmuz ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 0,10 ve en yüksek yüzde 1,13 aralığında yer aldı.

 

- Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 7,97

 

Ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisinin ortalaması yüzde 7,97 düzeyinde gerçekleşti. Ankete katılan ekonomistler arasında yıl sonu enflasyon beklentisinin en düşük yüzde 7,00 ve en yüksek yüzde 8,50 olduğu görüldü. Bir önceki anket döneminde ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisinin ortalaması yüzde 7,63 düzeyindeydi.

Ekonomistlerin temmuz ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 0,64) göre haziranda yüzde 7,64 olan yıllık enflasyonun yüzde 8,23'e yükseleceği hesaplanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler