1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Abd Dünyanın Uzağında"
"Abd Dünyanın Uzağında"

"Abd Dünyanın Uzağında"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker:- "ABD'deki sorun herhalde şu; biraz dünyanın uzağındalar. Dünyada ne olup bittiğini, o manada empati yoksunu oldukları için gerçekte ne olduğunu öğrenmek istemiyorlar"- "(Erdoğan-Trump görüşmesi) Türkiye Cumhuriyeti,

A+A-

ANKARA (AA) - MUHAMMED BOZTEPE - AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, "ABD'deki sorun herhalde şu; biraz dünyanın uzağındalar. Dünyada ne olup bittiğini, o manada empati yoksunu oldukları için gerçekte ne olduğunu öğrenmek istemiyorlar." dedi.

Eker, AA muhabirine, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin'e yönelik yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili açıklamalarda bulundu. Eker, Türkiye'nin en başından beri müttefiklerine, terör örgütlerinin eylemlerine karşı birlikte mücadele etmek istediğini söylediğini hatırlattı.

Süreç içerisinde PKK'nın uzantısı olan terör örgütü PYD-YPG'nin ABD tarafından silahlandırıldığının anlaşıldığını belirten Eker, "Sayın Cumhurbaşkanımız ABD Başkanı Trump'a her seferinde söyledi. Bundan iki ay önceki görüşmede onlara, 'Hala onlara silahların sağlanması durdurulmadı mı?' denildiğinde onlar, 'Şimdi durduracağız. Artık bundan sonra onlara hiçbir şekilde silah vermeyeceğiz.' demişti. Cumhurbaşkanımızın açık ve net beyanı bu. Beyaz Saray Sözcüsü ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü tarafından da bu açıklandı." diye konuştu.

Eker, Pentagonun ertesi gün "Hayır biz PYD'ye silah vermeye ve desteklemeye devam edeceğiz." dediğini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Onlar, 5 bin tır dolusu silah ve mühimmatı PYD-YPG'ye teslim etti. Bu son görüşmede de Sayın Cumhurbaşkanımızın, muhatabına 'silah verilmemesi ve örgütün bu şekilde desteklenmemesi' yönünde talebi oldu. Bizim başka üzerinde durduğumuz durum yok. Bu durum bizim için son derece önemlidir, hayati bir meseledir. Türkiye, bu konuda müttefiklerinin pozisyonuna o manada bakmaksızın kendi güvenliğini önceleyecek, kendi savunmasını yapacak, kendi hak ve menfaatlerini de gereğince, usulünce koruyacaktır."

- "Cumhurbaşkanımız muhatabına net bir şekilde söyledi"

Eker, Beyaz Saray tarafından 24 Ocak'taki Erdoğan-Trump görüşmesinin içeriğinin çarpıtıldığına değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye Cumhuriyeti, Ortadoğu'daki gelişmeler ve Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili çok açık, net ve kararlı ifadeler kullandı. Türkiye'nin burada ifade ettiği iki husus şu. Birincisi Türkiye kendi varlığına yönelen tehdit ve kendi vatandaşlarının ve sınırlarının güvenliği konusunda çok hassas. İkincisi ise bölgede istikrarın ve barışın sağlanması konusu. Bunu net bir şekilde Cumhurbaşkanımız muhatabına söylemiştir. Onun dışındaki bütün söylentiler, ABD'nin muhtemelen içişleridir."

Tavırlarının açık, net ve duruşlarının kararlı olduğunu, uygulamalarından da bunun anlaşıldığını vurgulayan Eker, şu görüşlere yer erdi:

"Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı'nın başarıya ulaşması için tüm gücünü kullanıyor. Türkiye'nin başka bir ülkenin topraklarında gözü yoktur. Türkiye'nin amacı önce güvenliği sağlamak, arkasından da barış ve istikrarın tesisi ile bunun sürdürülmesi için bölgeyi Suriye vatandaşlarının güven içinde yaşayabilecekleri bir coğrafyaya dönüştürmektir. Türkiye'nin tüm çabası bu yöndedir. Başka da bir hedefi ve amacı yoktur. Bunu yaparken de sivil can kayıplarının olmaması için her zaman olduğu gibi Silahlı Kuvvetlerimiz ve bu operasyonu gerçekleştiren kardeşlerimiz, azami dikkati göstermekteler. Daha önce de zaten yapıyorlardı. Ama PKK ve PKK zihniyeti de eskiden beri hep masum sivilleri kalkan olarak kullanmayı yöntem olarak tercih etmiştir, buna başvurmuştur. Bu tür operasyonlarda süre uzamasının başlıca sebeplerinden birisi de budur."

PYD'nin roketlerle sivilleri sürekli katletme teşebbüsünde bulunduğunu belirten Eker, Türkiye'nin asla böyle bir niyeti ya da çabası olmadığını, aksine olağanüstü gayret sarf ederek bir sivilin dahi canının yanmaması için uğraşıldığını bildirdi.

- "Nauert'in açıklamaları bilinç altıdır"

Mehdi Eker, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'in "PKK" itirafında bulunmasına ilişkin, "O bilinçaltıdır muhtemelen." dedi.

Eker, KCK'nin PKK terör örgütünün bir siyasi yapı olarak üst kuruluşu olduğuna dikkati çekti.

PKK ve PYD'nin KCK'nin siyasi kolları, siyasi faaliyet yapan terör örgütleri olduğunu vurgulayan Eker, HPG, YPG ve SDG'nin de eylem gerçekleştiren terör unsurları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Şimdi bütün dünya bunu biliyor. Eğer ABD bunu gerçekten bilmiyorsa, gerçekten bilmemekte samimi ise orada bir kapasite sorunu var. Yok eğer biliyor da işine öyle geliyorsa o da tabii başka bir sorun. Dünya alemin, herkesin bildiğini ayrıca onların söylemesi üzerinden değerlendirmeyeceğiz. Biz kiminle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Nasıl bir terör örgütü ve yapılanmasıyla karşı karşıya olduğumuzu, kimlerle mücadele ettiğimizi biliyoruz ve bu mücadelemizi de sürdürmeye devam edeceğiz. ABD'deki sorun herhalde şu, biraz dünyanın uzağındalar. Dünyada ne olup bittiğini, o manada empati yoksunu oldukları için gerçekte ne olduğunu öğrenmek istemiyorlar."

Önceki ve Sonraki Haberler