1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ABD'den Getirttiği Yapraklara Tezhip İşleyip Geri Satıyor
ABDden Getirttiği Yapraklara Tezhip İşleyip Geri Satıyor

ABD'den Getirttiği Yapraklara Tezhip İşleyip Geri Satıyor

Çanakkale'de, Hülya Kalaycı Unutur'un ABD'den getirterek tezhip işlediği difenbahya bitkisi yapraklarıyla ortaya çıkardığı eserler, yurt içinden ve yurt dışından büyük ilgi görüyor

A+A-

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyünde yaşayan Hülya Kalaycı Unutur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 16 yıldır kurutulmuş difenbahya yapraklarına yeniden hayat verdiğini söyledi.

ABD'den getirttiği yapraklar üzerine işlediği desen ve motiflerle oluşturduğu çalışmaların sanat tutkunlarının ilgisini çektiğini dile getiren Unutur, özellikle üç dini temsil eden motiflerin bulunduğu eserlerin bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerce beğenildiğini anlattı.

Unutur, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Çini Bölümünden mezun olduğunu belirterek, "Okuldan sonra çini çalışmak istiyordum. Bunu gerçekleştiremeyince tezhip sanatına yöneldim. Şimdi yaprak üzerine hem sanat yapıyorum hem de para kazanıyorum." dedi.

"Yapraklar 1,5 yılda kuruyor"
Hat ve tezhip sanatıyla Türkiye'de çok az kişinin uğraştığını dile getiren Unutur, şöyle konuştu:

"Eserlerde yapacağım motif ve işlemelere önceden karar veriyorum. Sonrasında çalışmalara başlıyorum. Tasarıma göre çalışmanın süresi değişiyor. Difenbahya yapraklarını 1,5 yılda kurutuyorum. Simetriği bozulmamış olanların üzerine boya yardımıyla fırça kullanarak motifleri işliyorum. Bu motifi kuruması için bekletiyorum. Sonra diğer motifleri yaprak üzerine işliyorum. Kurumanın tamamlanmasıyla yaprağın zarar görmemesi için cam çerçeveye yerleştiriyorum."
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler