1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Adalet Bakanı Bozdağ: Kararnamenin Üzerinde Fırtına Kopartılmaya Çalışılıyor
Adalet Bakanı Bozdağ: Kararnamenin Üzerinde Fırtına Kopartılmaya Çalışılıyor

Adalet Bakanı Bozdağ: Kararnamenin Üzerinde Fırtına Kopartılmaya Çalışılıyor

Adalet Bakanı Bozdağ, HSYK adli ve idari yargı ana kararnameleri hakkında, "Kararnameye 3 bin 746 hakim ve savcı dahil edildi. Bu kararnamenin üzerinde bir fırtına kopartılmaya çalışılıyor." dedi.

A+A-

İSTANBUL (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) adli ve idari yargı ana kararnamelerine ilişkin, "Kararnameye 3 bin 746 hakim ve savcı dahil edildi. Bu kararnamenin üzerinde bir fırtına kopartılmaya çalışılıyor, bu kararnamenin zamanlamasından tutun da içinde olan atamalara kadar. Halbuki bu kararname rutindir, her sene yapılır ve bu yıl da yapıldı." diye konuştu.

Bakan Bozdağ, Hukukçular Derneği'nin Üsküdar Evlendirme Dairesi'nde düzenlediği iftar programına katıldı. Burada konuşan Bozdağ, HSYK yaz kararnamesine yönelik eleştirilerin haksız olduğunu söyledi.

HSYK'nın kararnameyi 6 Haziran'da açıklayacağının aylar öncesinden belirtildiğini ve bu dönemde dokunulmazlık dosyalarının gündemde olmadığını ifade eden Bozdağ, ortaya atılan ifadelerin yalan ve iftiradan ibaret olduğunu dile getirdi.

Bekir Bozdağ, HSYK kararnamesinin listesinde yer alan hakim ve savcıların sayısını fazla olmasının, temmuz ayında açılacak olan İstinat Mahkemelerinden kaynaklandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"HSYK'nın atama kararnamesi... Her yıl olduğu gibi bu sene de haziran ayında, yaz kararnamesini çıkarttı. Kararnameye 3 bin 746 hakim ve savcı dahil edildi. Bu kararnamenin üzerinde bir fırtına kopartılmaya çalışılıyor, bu kararnamenin zamanlamasından tutun da içinde olan atamalara kadar. Halbuki bu kararname rutindir, her sene yapılır ve bu yıl da yapıldı. Bu kararnamenin ne zaman yayınlanacağı önceden ilan edildi ve daha dokunulmazlık dosyaları dosyaları gündemde değildi. O zaman ilan edilmişti. 6 Haziran'da, 'biz kararnameyi yayınlayacağız' diye tarih verilmişti. Bazı medya organları ve bazı siyasiler Sayın Cumhurbaşkanımızın dokunulmazlıklarla ilgili anayasal değişikliği onaylaması tarihini alarak, 'mahkemeler, savcılar, hakimler ayarlandı öyle onayladı' diye büyük bir iftirayı yapıyorlar, yalan söylüyorlar.

Altı ay önce ilan edilmiş bir tarih var ve o tarihte Türkiye'nin gündeminde dokunulmazlık diye böyle bir konu yok. İstinat Mahkemelerini faaliyete geçirme kararı aldık. İstinat Mahkemeleri 20 Temmuz 2016'da faaliyete geçecek ve İstinat Mahkemelerine bin 387 hakim ve savcı ataması yapıldı ve hepsi bunların birinci sınıf. Bunların boşalttığı görevler var onlar da birinci sınıf, bunların da ataması yapılması gerekiyordu ve atama yapıldı. Onların boşalttığı yerlere de atama yapılması gerekiyordu ve onların yerine de atama yapıldı. Dolayısıyla bunun kabarık olmasının tek nedeni İstinat Mahkemelerinin faaliyete geçmesidir. Başka izahı yoktur. Böyle olunca kararname geniş kapsamlı olmuştur. Bunun üzerinde fırtına kopartıyorlar, bu kararname de diğerleri gibi rutin kararnamedir."

-"Teröristler sivil insanlar gibi lanse etmeye çalışılıyor" -
Terör örgütlerinin güç birliği içerisine girdiklerini ve Türkiye'nin dört bir yanında eylemler yapmaya başladıklarını dile getiren Bozdağ, "Güvenlik güçlerimiz ülkemizin bazı ilçelerinde bazı mahallelerinde öz yönetim veya başka isimlerle oraları ele geçirme teşebbüsüne kalkışanlarla en etkili mücadeleyi sürdürmektedir. Hamdolsun her yer temizleniyor. Büyük bir kısım da temizlendi. Kazılan hendekler, kurulan barikatlar, kurulan tuzaklar, kazanların, kuranların başına geçirildi. Bundan sonra da yapılmaya devam edilecektir. Ülkemizin birliği, beraberliği için ülkemizin barışı ve refahı için şehit düşen bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, milletimize başsağlığı diliyorum, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Bir yandan da terörle mücadele sürerken PKK terör örgütü ve onun uzantıları Türkiye Cumhuriyeti Devletini sivilleri öldürmekle suçluyor. Avrupa'ya, başka yerlere gidip ölen teröristleri, öldürülen teröristleri sivil insanlar gibi lanse etmeye çalışıyorlar. Askere polise bomba atan, hendek kazan, silahla saldıran ve bunun neticesinde süren operasyonlarda öldürülen teröristleri sivil gibi göstermek kimsenin haddi değildir. Gösterirse de bunu başarması mümkün değildir. Terörle mücadele eden ülke sadece Türkiye değildir. Fakat terörle mücadele ederken hukukun içinde yapmaya azami özen gösteren yegane ülke Türkiye Cumhuriyeti'dir." şeklinde konuştu.

Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Son günlerde Milli Savunma Komisyonunda görüşülen bir kanun tasarısı üzerinden de eleştiriler yapılıyor. Kanun tasarısında neyi getiriyor? Terörle mücadele eden güvenlik güçlerimize hukuki himaye getirmekte. Canını ortaya koyuyor, gözünü kırpmadan ölüme koşuyor. Öte yandan da teröristler ve onların vekaletlerini alanlar savcılık savcılık şikayet ediyor. Ne yapıyor bu güvenlik güçleri? Bir yandan terörle mücadele ediyor, bir yandan savcı ifadeye çağırıyor. Nasıl terörle mücadele edecek bu güvenlik güçleri? Bunlarla ilgili soruşturma için izin mekanizması koymak için kanun tasarısı hazırlandı."

Programın sonunda, Bakan Bozdağ'a üzerinde isminin yazılı olduğu forma hediye edildi.

Muhabir: Selami Küçükoğlu
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler