1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Adli Yıl Açılış Töreni
Adli Yıl Açılış Töreni

Adli Yıl Açılış Töreni

Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Tüten: "Öncelikle abilerden, ablalardan, By Lock'lardan, örgütten, cemaatten veya başka bir şeyden emir alan, onların talimatı ile hareket eden değil, hukuka, anayasaya, kanunlara, hukukun evrensel ilkelerine ve öncelikle k

A+A-

Kırıkkale Barosu Başkanlığınca Adli Yıl Açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.

Kırıkkale Adliyesi'nde düzenlenen törende konuşan Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten, 15 Temmuz'da ülkenin büyük bir badire atlattığını söyledi.

Tüten, şöyle devam etti:

"Büyüklerin bir sözü vardır. 'Karanlığın en koyu olduğu dönem, şafağın sökeceği zamandır' derler. İnşallah ülkemiz, milletimiz ve yargı camiası içerisinde bu böyle olur. Şafağın sökmesi yakındır diyelim. İnşallah yargı kendi yörüngesine tekrar döner. Dönebilmesi için de tüm meslektaşlar olarak, hakimler, savcılar, avukatlar, hukuk camiası olarak bizim elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Öncelikle abilerden, ablalardan, By Lock'lardan, örgütten, cemaatten veya başka bir şeyden emir alan değil, veya onların talimatı ile hareket eden değil, hukuka, anayasaya, kanunlara, hukukun evrensel ilkelerine ve öncelikle kendi vicdanına göre karar veren ve dosyasını inceleyen hakim, savcı ve avukatlar eliyle bu karanlıktan çıkmamız gerekiyor. Bir an önce inşallah bunu toparlar, yargıyı kendi yörüngesine, istikametine girdirmiş oluruz."

Kırıkkale Baro Başkanı Avukat Erol Çakır ise, 15 Temmuz darbe girişimi sonucu ağır buhran ve tehlikeler içerisinde, bazı kişilerin ülkeye ihanet içerisinde yapmış olduğu eylemler sonucunda buruk bir şekilde açılış yaptıklarını söyledi.

Ülkenin dinamikleri, asırlar boyu birikimi sonucunda bu istenmeyen olaylardan da el birliğiyle kurtulacaklarını ifade eden Çakır, "İnanıyoruz ki, bu türlü olumsuz durumlar karşısında da hukukun üstünlüğü ve erklerinin de tam anlamıyla çalışmasıyla üstesinden geleceği kanısındayız." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler