1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Afrika'daki Okullar Fetö'den Temizleniyor
Afrika'daki Okullar Fetö'den Temizleniyor

Afrika'daki Okullar Fetö'den Temizleniyor

Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz: - "Şu ana kadar 26 ülke ile mutabakat zaptımızı imzaladık, 16 ülkede okulları devraldık. An itibariyle 8 bin 900 öğrencimizle eğitime devam ediyoruz"- "Terör örgütünün her yerdeki okullarını almaya devam ed

A+A-

ANKARA (AA) - ERDAL ÇELİKEL - Afrika'daki 26 ülke ile Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ait okulların devri için mutabakat zaptı imzalayan Türkiye Maarif Vakfı, 16 ülkedeki okulların devir işlemlerini tamamladı. Hali hazırda bu okullarda 8 bin 900 öğrenci eğitim görüyor.

Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yavuz, AA muhabirine Vakfın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Yavuz, saha çalışmalarına bir yıl önce başladıklarını, bu kapsamda Afrika'nın tamamında hızla müzakereler yürüttüklerini dile getirdi. Yavuz, "Şu ana kadar 26 ülke ile mutabakat zaptımızı imzaladık, 16 ülkede okulları devraldık. An itibariyle 8 bin 900 öğrencimizle eğitime devam ediyoruz." dedi.

Mali'deki çalışmalarının Vakfın dünyadaki en büyük atılımı olduğunu ifade eden Yavuz, FETÖ'nün bu ülkede 20 yıldır Türkiye Cumhuriyeti'nin imkanlarını sömürerek ve itibarını kullanarak ülke karşıtlığı yaptığını, 15 Temmuz'da da alçaklık ve hainlikle darbe girişiminde bulunduğunu söyledi.

Yavuz, FETÖ'nün Afrika'daki en büyük okullarının Mali'de bulunduğuna işaret ederek, bu ülkedeki devralma görüşmelerinin çok çetin geçtiğini, ama 2 ay önce okulları devraldıklarını bildirdi.

Mali'de 2 bin 500 öğrenciye hizmet veren 20 bina ile 18 okulu devraldıklarını dile getiren Yavuz, "Terör örgütünün her yerdeki okullarını almaya devam edeceğiz." dedi.

Yavuz, Nijer ve Somali'de devraldıkları okullarda ilk mezunlarını verdiklerini de sözlerine ekledi.

- Türkiye Maarif Vakfı

İnsanlığın ortak birikimini ve Anadolu'nun kadim irfan geleneğini esas alan kapsamlı eğitim faaliyetleri yürütmek misyonuyla 17 Haziran 2016 tarihinde kurulan Vakıf, yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti adına Milli Eğitim Bakanlığı dışında doğrudan eğitim kurumu açma yetkisine sahip tek kuruluş pozisyonunda bulunuyor.

Kar amacı gütmeyen ve kamu yararına çalışan Vakıf, okul öncesinden yükseköğretime kadar eğitimin her aşamasında faaliyet gösteriyor.

Önceki ve Sonraki Haberler