1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Ahilik Haftası
Ahilik Haftası

Ahilik Haftası

Ahilik Haftası, Aksaray'da düzenlenen törenle kutlandı

A+A-

Ahilik Haftası, Aksaray'da düzenlenen törenle kutlandı. Vali Şeref Ataklı, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ve Aksaray'da yılın Ahisi seçilen terzi Ramazan Yılmaz'a Şed kuşatılarak Ahi Cübbesi giydirildi.

Ahilik Haftası kutlamaları Kırıkkale Belediyesi Mehter Takımı'nın gösteri yürüyüşünün ardından, Ahilik Haftası kutlama komitesiyle beraber Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Aksaray Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan ve meslek odaları temsilcileri, Bankalar Caddesi'nden yürüyerek kent meydanına geldi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Aksaray Valisi Şeref Ataklı, ahiliğin kardeşlik, birlik, beraberlik gibi değerleri özünde toplayan, ticaret ve ahlakı buluşturan bir hayat felsefesi olduğunu söyledi.

Ahiliğin ortaya koyduğu temel ilke ve prensiplerin yüzyıllar boyunca esnaf ve sanatkarlar ile Anadolu insanı için şaşmaz bir ölçü ve kılavuz olduğunu belirten Vali Ataklı, "Ahilik anlayışının temelinde insan vardır. Ticari ve toplumsal hayatta iş ve meslek hayatında dürüstlük güvenilirlik, herkesin hak ve hukukuna saygı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olmak ahiliğin en önemli kurallarıdır. Günümüz sosyal ve ticari hayatını düzenleyen birçok kural aslen ahilik kültüründen izler taşımaktadır." dedi.

- "Eline, beline, diline sahip ol"

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ise, Ahilik kültürünün Osmanlı’yı Osmanlı yapan 4 temel esastan biri olduğunu ve geleneğinde Ahi Evran tarafından konulan prensip ve düsturu her esnafın kendi hayatına uyguladığını belirterek, şöyle devam etti:

"Eline, beline, diline hakim olmak, bu olmazlardan bir tanesidir. Esnaflık yaparken babamızın da nasihati olarak bu düstura titizlikle uydum. Uymaya da devam ettik ve siyasi hayatımızın daha da iyi yürümesinde bu kültürün ne kadar da değerli olduğunu bir kez daha fark ettik. Hangi meslekte olursa olsun Ahilik Kültürü'nü benimsemek ve yaşamak en önemli şeylerden bir tanesidir."

Aksaray Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan da Ahilik teşkilatının meslekte, sanatta ve ticarette doğruluğu, dürüstlüğü, yardımlaşmayı ve dayanışmayı hep ön planda tutmayı amaçlayan bir örgütlenme olduğunu söyledi.

Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verildiği tören, mehter takımı gösterisi ve geleneksel Ahi pilavı ikramıyla sona erdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler