1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Ahilik, Türk Dünyasının Ortak Paydası Kabul Edildi
Ahilik, Türk Dünyasının Ortak Paydası Kabul Edildi

Ahilik, Türk Dünyasının Ortak Paydası Kabul Edildi

AEÜ Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Ceylan, 5. Dünya Türk Forumu'nun sonuç bildirgesinde Ahiliğin Türk dünyası ve diasporasının ortak paydası olarak kabul edildiğini belirtti

A+A-

KIRŞEHİR (AA) - Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Kazım Ceylan, İstanbul'da gerçekleştirilen 5. Dünya Türk Forumu'nun sonuç bildirgesinde Ahiliğin Türk dünyası ve diasporasının ortak paydası olarak kabul edildiğini bildirdi.

Ceylan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Asya- Stratejik Araştırmalar Merkezince İstanbul'da organize edilen 5. Dünya Türk Forumu'na 40 ülkede yaşayan Türk topluluğu temsilcileri, bilim adamları, milletvekilleri, diplomatlar ve eski başbakanların katıldığını belirtti.

Forumda çeşitli konularda birçok bildiri sunulduğuna vurgu yapan Ceylan, "Stratejik İletişim: Referans Değerler, Kurumlar, Kişiler" ana temasında Ahiliğin de gündeme geldiğini anlattı.

Bu bölümde, "Ahi Evran’ı Veli ve Türk Dünyasına Etkileri" konusunda bir bildiri sunduğunu ifade eden Ceylan, bildiride şu görüşlere yer verildiğini aktardı:

"Ahilik, sonraları bir esnaf birliği haline dönüşmüş olsa bile, bütünüyle Türk-İslam dünyasında bir medeniyet hareketi, dünyevi ve uhrevi sistem olarak değerlendirilebilir. Türk milleti Anadolu’da, Balkanlar’da, Kırım’da tek bir devlet ve imparatorluk halinde tezahür etmeden, ahilik nizamı her şehirde aynı örf, töre, inanç ve anlayışla insanları ruhen birbirine kenetlemiş, büyük birliğe hazırlamıştır. Anadolu ve Rumeli’nin Türkleşmesi ve İslamlaşmasında büyük bir vazife icra etmiştir. Ahilik teşkilatı, kendine has yönetim anlayışı, insanları ötekileştirmeden bir kardeşlik ve dayanışma modeli ortaya koyması, göçebe Türkmenleri işbaşında eğitmesi, kendilerine has bir eğitim modeli ortaya koymaları, dünyada ilk defa kadınları teşkilatlandırmaları, helal kazanca dayalı bir ekonomik sistem kurmaları, oluşturdukları sosyal güvenlik sistemi ile kimsesizlerin kimi olmaları ve kurdukları vakıflarla medeniyetimizin oluşmasında temel dinamik olmuşlardır.”

İstanbul'da üç gün süren forumda sonuç bildirgesinin de hazırlandığına işaret eden Ceylan, "Forum çalışmaları ile ilgili sonuç bildirisinde, 'Türk dilinin korunması, dünyadaki bütün Türklerin ortak alfabeye geçmesi ve birleştirici unsur olarak da Ahmet Yesevi’nin fikirleriyle, Ahiliğin ortak kültür olarak yaygınlaştırılması, yaşatılması düşüncesi' karar altına alınmıştır. Böylece, Ahilik, bütünüyle bağımsız ve özerk Türk cumhuriyetlerinde ve Türklerin yaşadığı bütün ülkelerde birleştirici unsur olarak kabul edilmiş oldu." ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler