1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ak Parti Kayseri Milletvekili Dedeoğlu:
Ak Parti Kayseri Milletvekili Dedeoğlu:

Ak Parti Kayseri Milletvekili Dedeoğlu:

"Yapılacak hızlı tren hatlarıyla Karadeniz ve Akdeniz'i Kayseri üzerinden birbirine bağlayacağız"

A+A-

KAYSERİ (AA) - AK Parti Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu, yapılacak hızlı tren hatlarıyla Karadeniz ve Akdeniz'i Kayseri üzerinden birbirine bağlayacaklarını belirtti.

Dedoğlu, "nöbetçi vekil" uygulaması kapsamında AK Parti İl Başkanlığında gazetecilere yaptığı açıklamada, Kayseri'de planlanan ve yapımı devam eden projeler hakkında bilgi verdi.

Özellikle hızlı tren çalışmaları hakkında önemli çalışmalar yaptıklarını önümüzdeki süreçte bu projelerin temellerinin atılacağını aktaran Dedeoğlu, şöyle konuştu:

"Ankara- Yerköy arası 160 kilometre hızlı tren hattı devam ediyor. Yerköy- Şefaatli-Kayseri 142 kilometredir. Burası ocak ayında yapım ihalesine çıktı, bu hafta ihalesi bitecek. Haziran ayında da temel atma töreni düzenlenecek. Yapım süresi de 3 yıl, maliyeti de 2,5 milyar olacak. Bunun en önemli özelliği Ankara'dan Kayseri'ye uçaklarımız yok. Kayseri'den Ankara'ya olan mesafemiz bu projeyle 1,5 saate düşüyor. Onun haricinde Kayseri-Antalya 532 kilometre olup bu da iki etap şeklinde oluyor. İlk etapta Kayseri-Nevşehir-Aksaray ve Konya, ikinci kısımda Seydişehir-Serik ve Antalya'dır. Bunu da yaptığımız zaman Karadeniz ve Akdeniz'i Kayseri üzerinden birbirine bağlamış oluyoruz."

Yeni gar binasını eski binanın yanına inşa etme kararı aldıklarını ifade eden Dedeoğlu, "Şehir içindeki gar binası şehir dışına yapılacaktı. Fakat bakanımız ve milletvekillerimiz ile görüşmemizde şehrin içindeki eski gar binasının yanında yapımının daha uygun olduğu kararlaştırıldı. Vatandaşlarımızın ulaşım açısından da şehrin içerisinde iyi bir hizmet alacağına inanıyoruz." diye konuştu.

Kentteki havalimanının günümüz şartlarında yetersiz kaldığını belirten Dedeoğlu, şöyle konuştu:

"Nevşehir Havalimanı bayağı uzak. Uçaklarımız da günde 15 sefer yapıyor. Senede 2 milyon 198 bin yolcu gelmiş. Yacağımız proje ile askeriyeden alınan 30 bin metrekare alan var. Bunu da aldığımız zaman 5 milyon yolcu gelip gitmiş olacak. İç hatları da dış hatlara vereceğiz. Ayrıca bir iç hatlar yapılacak. Vatandaşlarımızın kıştan ve soğuktan etkilenmemesi için körük sistemi yapılıyor. Ayrıca gelen giden yolcu kardeşlerimizin arabalarını park etmesi için de bir kapalı otopark yapacağız. Ağustos ayında inşaatına başlanıyor. Yapım süresi de 14 aydır."

- "Bir terör devletinin kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz"

Amerika'nın Türkiye sınırında teröristlere tırlar dolusu silah yardımı yaptığını anımsatan Dedeoğlu, şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz büyükelçilikte Metin Topuz var. 17-25 Aralık'taki bütün bilgileri Amerika'ya sızdırdı. Devletimiz Topuz'u tutukladı. Onlar istedi fakat bizim hükumetimiz vermedi. Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti yapıp elçiliği oraya taşımak istedi. Cumhurbaşkanımız İslam İşbirliğini toplayıp orada aldığı kararları Birleşmiş Milletlere götürdü. Birleşmiş Milletler de 9 ret oyuna karşın 128 kabul oyu verildi. Dünya'nın 5'ten büyük olduğunu gösterdi. Trump çok büyük yanlışlara giriyordu. Bunu hazmedemeyen Amerika yetkilileri bu sefer Güneydoğumuzdaki Fırat Kalkanı'ndan sonra oraya terörist yerleştirmek istiyor. 15 Temmuz'da biz nasıl 80 milyon kardeşimizle devletimizi ve milletimizi savunduysak Güneydoğumuzda da bir terör devletinin kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Şimdi biz sınırlarımızı çektik. Onlar bir an önce yanlış yoldan dönmeliler. Biz her zaman vatanımızı nasıl koruduysak bundan sonra da korumak ile mükellefiz."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler