1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Ak Parti Niğde 6. Olağan İl Kongresi
Ak Parti Niğde 6. Olağan İl Kongresi

Ak Parti Niğde 6. Olağan İl Kongresi

Genel Başkanvekili ve Başbakan Yıldırım: (3)"Türkiye'nin güney sınırlarından ülkemize, insanımıza yapılan saldırıların, tacizlerin elbette karşılıksız kalmayacağını cümle alem bilmelidir. Bu ülkeye içeriden ve dışarıdan terör marifetiyle zarar vermek iste

A+A-

NİĞDE (AA) - AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye'nin güney sınırlarından ülkemize, insanımıza yapılan saldırıların, tacizlerin elbette karşılıksız kalmayacağını cümle alem bilmelidir. Bu ülkeye içeriden ve dışarıdan terör marifetiyle zarar vermek isteyenler, misliyle karşılığını alacaktır." dedi.

Yıldırım, partisinin 5 Şubat Spor Salonu'nda düzenlenen Niğde 6. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Niğde'ye yapılan yatırımlara ilişkin bilgi vererek, kente 15 yılda 10 milyarlık yatırım yapıldığını belirtti.

Niğde'yi 15 yılda 6 komşu şehre bölünmüş yollarla bağladıklarını anımsatan Yıldırım, kentteki 54 kilometre bölünmüş yolu 305 kilometreye çıkardıklarını ifade etti.

Bunun da AK Parti'nin farkını gösterdiğini vurgulayan Yıldırım, "Şimdi de Ankara'dan Niğde'ye otoyol yapılıyor. Ankara-Niğde otoyolu devam ediyor. Bittiğinde iki saatten daha az bir sürede Ankara'ya gideceksiniz. İşte hizmet bu." diye konuştu.

Niğde-Ulukışla-Pozantı yoluna işaret eden Yıldırım, geçmişte buralarda yaşanan çileler ve kaybolan hayatlara dikkati çekti.

Yıldırım, 1971'de lise öğrencisiyken radyo anonslarında "Pozantı-Ulukışla-Kemerhisar yolunda çalışma var. Yola çıkacakların, çekme halatı, takoz almaları, tedbirli olmaları isteniyor" denildiğini aktararak, şöyle devam etti:

"Yıl 1991... Gelmiş 2002'ye o yolda değişen hiçbir şey olmamış ama AK Parti gelmiş, o dağları tünellerle, vadileri köprülerle geçerek işte Ulukışla-Pozantı yolunu Türkiye'nin, hatta Avrupa'nın en güzel otoyolu haine getirdik. O yolda 9 tane tünel, 29 tane köprü var. İşte vatandaş sevgisi, millet sevgisi bu. Bor'a gidip maket uçak açmakla hizmet olmaz. Sizin bir lafınız var. 'Geçti Bor'un pazarı, Kılıçdaroğlu sür eşeğini Niğde'ye.' Niğde'yi, Avrupa'nın, Asya'nın, Ortadoğu'nun yollarının buluştuğu bir yer haline getiriyoruz."

Başbakan Yıldırım, Niğde Merkez, Bor, Altunhisar içme suyu sorununu kökünden çözecek Ecemiş kaynakları içme suyu tesisini yapacaklarını bildirdi.

Akkaya Barajı'ndan çevreye yayılan kötü kokularla ilgili probleme değinen Yıldırım, "Daha önce bir temizleme çalışması olmuş ama bir sonuç alınamamış. Şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile Belediye Başkanımız buradalar. Oraya en kısa sürede bir arıtma tesisi yapılıyor ve bu mesele kökünden hallediliyor. Hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Yıldırım, bir süreden beri beklenilen Niğde-Tepeköy-Çiftlik yolunun da bu sene bitirileceği müjdesini verdi.

- "Siz hayal kurdunuz, biz destek verdik"

15 yılda Niğde'de KOBİ'lere, küçük işletmelere 12 milyon yardımda bulunduklarını aktaran Yıldırım, kentte, daha önceki dönemde böyle bir yardım alan KOBİ'nin olmadığını belirtti. Başbakan Yıldırım, girişimcilerin bu paralarla ihracat yaptıklarını ve istihdam sağladıklarını söyledi.

Bugün yerli ve milli imkanlarla üretimini yapıp Amerika'dan Dubai'ye kadar birçok ülkeye ihracat gerçekleştiren bir veteriner hekimin Niğde'de bulunduğunu aktaran Yıldırım, "Siz hayal kurdunuz, biz destek verdik. İşte AK Parti siyaseti budur. 'Halka hizmet, Hakk'a hizmettir' anlayışıyla çalışıyoruz. 15 yıldır bütün hayalleri gerçeğe dönüştürdük." ifadesini kullandı.

"Biz eserlerimizle, hizmetlerimizle konuşuyoruz. Boş konuşmuyoruz. İnşa ettiğimiz yollarla, hastanelerle, okullarla, üniversitelerle konuşuyoruz." diyen Yıldırım, anamuhalefet partisi CHP'nin de sadece konuştuğunu söyledi.

- "Boş laflara kulak asmayın"

Başbakan Yıldırım, Niğde'ye ilişkin iki önemli konunun bulunduğunu, bunlardan ilkinin yüksek hızlı tren, ikincisinin de havaalanı olduğunu belirtti.

AK Parti'nin, 15 yıldır temeli atılan, bir daha dönüp bakılamayan yarım işleri tamamlayarak bu günlere geldiğine vurgu yapan Yıldırım, "30 havalimanını yapan, dünyanın en büyük havalimanını İstanbul'da yapan AK Parti, Niğde'ye, Bor'a mı havalimanı yapmayacak? Elbette ki bu yarım kalan havalimanını da biz yapacağız, hizmete açacağız. Niğdemiz için hayırlı olsun." dedi.

Yıldırım, şehirde "Hızlı tren Niğde'den geçmeyecek" şeklinde birilerinin laf dolandırdığının altını çizerek, "Kim demiş? Boş verin. Siz, boş laflara kulak asmayın. AK Parti ne söz verdiyse o sözünün arkasında duran, gereğini yapan partidir. Bugüne kadar hiç aldatan olmadık, aldanan olmadık. Vatandaşımıza hep dürüst olduk, hep doğruyu söyledik. Hızlı tren Niğde'ye geliyor, hiçbir endişeniz olmasın. Ama şunu bilin, dünyanın hiçbir yerinde hızlı trenler veya trenler şehrin merkezine girmez. Girdiği zaman bu sefer şehri ikiye böler. Siz de diyeceksiniz ki, bunu dışarı alın. Onun için Niğde'ye bu hızlı tren olabildiğince yakın bir yerden geçecek. Mesele ne kadar yakın, 20 kilometre. Orayı da bağlayacağız. O kadar basit. Artık bu dedikodulara kulak vermeyelim, işimize bakalım." değerlendirmesinde bulundu.

"Bizim için öteki, beriki yok. Bizim için Türkiye var, Türkiye Cumhuriyeti'nin ay yıldızlı bayrağı var, 80 milyon vatan evladı var." ifadesini kullanan Yıldırım, Türkiye'nin, yalnız bir ülke olmadığını, Türkiye'nin mutluluğu için Suriye'nin, İran'ın, Irak'ın hatta Yunanistan'ın, Bulgaristan'ın huzuru refahı için Türkiye'nin güçlü olmasından başka çaresinin bulunmadığının altını çizdi.

- "Bizim siyasetimizin rotası dostluktur"

Başbakan Yıldırım, konuşmasında şunları kaydetti:

"Bizim siyasetimizin rotası dostluktur. Suriye'deki PYD, YPG, PKK yapılanmasını destekleyen emperyalist güçler, bu bölgede acının, gözyaşının, kanın son bulmasını istemiyor. Biz ise acı ve gözyaşı sona ersin diye büyük bir mücadele ediyoruz. Şunu bütün vatandaşlarım bilsin istiyorum, Türkiye'nin güney sınırlarından ülkemize, insanımıza yapılan saldırıların, tacizlerin elbette karşılıksız kalmayacağını cümle alem bilmelidir. Bu ülkeye içeriden ve dışarıdan terör marifetiyle zarar vermek isteyenler, misliyle karşılığını alacaktır. Politikamız esas itibarıyla dostlukları artırmak üzerinedir. Ama konu memleket olursa, konu bayrak olursa, konu millet olursa gerisi teferruattır."

AK Parti Niğde İl Teşkilatı'nda görev yapan partililere teşekkür eden Yıldırım, AK Parti Niğde İl Başkanı Mahmut Peşin ve ekibine başarılar diledi, AK Parti'deki bayrak değişiminde hem bayrağı veren hem bayrağı alanın koşarak devam ettiğini söyledi.

Bir süre önce Belediye Başkanlığı görevini bırakan Faruk Akdoğan'a da teşekkür eden ve Belediye Başkanı Rıfat Özkan'a başarılar dileyen Yıldırım, önceki dönem milletvekillerinin de isimlerini zikrederek, Niğde'ye yaptıkları hizmetler için teşekkürlerini iletti.

- "Hiç merak etmeyin patatesiniz yerde kalmaz"

Konuşmasında vatandaşların patates konusundaki taleplerine de değinen Yıldırım, "Patatesin merkezi Niğde. Bunu biliyoruz. 2018'de yapacağımız destekleri, 2017'nin tam iki katına çıkaracağız. Hiç merak etmeyin, patatesiniz yerde, depoda kalmaz. Geçen sene 2 milyon destek vardı, bu sene 4 milyon olacak. O kadar açık söylüyorum. Alın teriniz, emeğiniz asla zayi olmaz." diye konuştu.

- Notlar

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Yıldırım, kongrenin yapıldığı 5 Şubat Spor Salonu önünde toplanan vatandaşlara da hitap etti.

Dışarıdaki kalabalığı görünce yanındakilere, "Buraya kongreye mi geldik, mitinge mi geldik?" diye soran Yıldırım, Niğdelileri coşkularından dolayı tebrik etti.

AK Parti'nin kongre alanlarının bayram yeri gibi olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Bizim kongrelerimizde, başkalarınınki gibi masalar, sandalyeler havada uçuşmaz. Ay yıldızlı bayraklar dalgalanır, birlik, beraberlik, kardeşlik olur." dedi.

Niğde'nin 15 Temmuz alçak darbe girişiminde şehitlerin sembolü olduğunu ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Niğdeliler o gece gösterdiği vatanseverlikle göğsüyle siper oldu ve alçakların o girişiminin akamete uğramasında fedakarlık gösterdi. Kahramanlar şehit oldu. Başta Ömer Halisdemir olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Onlar bizim, bu ülkede hür ve bağımsız yaşamamız için hayatlarını ortaya koydular. Bize düşen görev de bu ülkeyi daha da ileri götürmek, bu milletin yüzünü daha da güldürmek, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine liderimiz, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile kararlılıkla yürümektir."

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmek isteyen cuntacı general Semih Terzi'yi vurarak darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in babası Hasan Hüseyin Halisdemir de kongrede yer aldı.

Kongreye, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ravza Kavakcı, Hamza Dağ, Harun Karacan, AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile AK Parti milletvekilleri katıldı.

- MHP ve BBP il başkanları da kongrede

AK Parti'nin kongresinde MHP Niğde İl Başkanı Ali Güngör ile Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Başkanı Bünyamin Karataş da bulundu.

İsmi anons edildiğinde ayağa kalkarak bozkurt işareti yapan MHP'li İl Başkanı Güngör, salondan alkış aldı.

(Bitti)

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler