1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Ak Parti Yozgat 6. Olağan İl Kongresi
Ak Parti Yozgat 6. Olağan İl Kongresi

Ak Parti Yozgat 6. Olağan İl Kongresi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan: (1)- "KİT'lerde de BİT'lerde de şu anda çalışanların durumu neyse taşeronda olanların durumu da aynen onların durumuna dönecektir, bunu böyle biliniz. Zira bizim buradaki operasyonumuz aradaki adeta komisy

A+A-

YOZGAT (AA) - Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "KİT'lerde de BİT'lerde de şu anda çalışanların durumu neyse taşeronda olanların durumu da aynen onların durumuna dönecektir, bunu böyle biliniz. Zira bizim buradaki operasyonumuz aradaki adeta komisyoncuyu kaldırmaktır ve bunları kaldırarak nasıl ki KİT'ler şu anda mevcut elemanlarını belli bir şekilde değerlendiriyorsa, BİT'ler nasıl değerlendiriyorsa şimdi bu taşeronda olanlar da bu şekilde yapılacak imtihanlarla birlikte oranın elemanı olacaklardır." dedi.

Erdoğan, Rıza Kayaalp Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen AK Parti Yozgat 6. Olağan İl Kongresi'nde partililere hitap etti.

Konuşmasının başında Yozgat'a gelmek üzere helikopterle yola çıktıklarını ancak hava muhalefeti dolayısıyla Zile'ye indiklerini belirten Erdoğan, Zilelileri selamlayarak, karayoluyla Yozgat'a ulaştıklarını ifade etti.

Tüm Yozgatlıları selamlayan Erdoğan, kuruluşundan bugüne AK Parti Yozgat teşkilatlarında görev yapalara teşekkürlerini iletti, ahirete irtihal edenlere Allah'tan rahmet diledi.

Kongrenin hayırlara vesile olmasını temenni eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokat'ta kongrenin gerçekleştirildiği salonun dışında emniyet kayıtlarına göre 40 bin kişinin bulunduğuna işaret ederek, Yozgat'a Tokatlılar'ın selamını getirdiğini belirtti.

Kongreyle görevini devredeceklere teşekkür eden Erdoğan, görevi devralacaklara da muvaffakiyetler diledi.

Yozgat'a, 16 Nisan halk oylamasındaki yüzde 74'lük "Evet" oyu dolayısıyla şükranlarını sunan Erdoğan, bu sonuçla Yozgat'ın kendi rekorunu da kırarak ülke çapında 6. sırada yer aldığını anımsattı.

İlçeler arasında ise yüzde 90'lık "evet" oranıyla Saraykent'i, yüzde 85 oranla Kadışehri'ni, yüzde 82 ile Sorgun ve Aydıncık'ı, yüzde 81 oranıyla Çekerek ve Sarıkaya'yı özellikle belirtmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, Yozgat'ın ilçelerinin neredeyse yarısının, tüm ilçeler arasında ilk yüze girdiğinin görüldüğünü aktardı.

- "Yozgat bir başkasın"

Bakanlar Kurulu, bürokrasi ve yakın çevresinde pek çok Yozgatlı ile çalışmaya devam ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şehrimize yakışanın da böyle bir sonuç olduğunu biliyorum. Sevginiz, vefanız, desteğiniz için tüm Yozgatlı kardeşlerime ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Yozgat'ın aynı zamanda bir şehitler diyarı olduğunu, 34 yılı bulan terörle mücadele döneminde 298'i asker 31'i polis olmak üzere, 329 şehit verdiğini anımsatan Erdoğan, "Bu şehitlerimizi ilimizin, ilçelerimizin, köylerimizin mezarlıklarındaki bayraklara bakan herkes kolaylıkla görür. Çünkü her şehidimizin mezarının başında bayrağımız dalgalanıyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz gecesi Yozgat'ın sokağa ilk çıkan, meydanı darbecilere bırakmayacağını ilk gösteren şehirlerin başında geldiğini belirterek, "Hamdolsun, o gece Yozgat'ta darbecilerin en küçük faaliyeti olmadı, olamadı. Ama o gece Yozgat tam 14 şehit verdi, çünkü sizler Ankara'da ve İstanbul'da da mücadelenin en ön saflarında yer alıyordunuz. Cesaretleri ve kahramanlıklarıyla darbecilere bu ülkeyi ele geçirmenin, bu millete diz çöktürmenin öyle kolay olmadığını gösteren tüm şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize sağlık ve afiyetler diliyorum." ifadesini kullandı.

Salonda bulunan ve üzerinde, “Mazluma baba oldun, mağdura evlat, kalbini ferah tut, gönlünü rahat, Apo'cu, Fetö'cü haine inat, yine de Reis diyor Yozgat" şeklindeki pankartı okuyan Erdoğan, "Maşallah, Yozgat bir başkasın." diye karşılık verdi.

- "11 katrilyon liralık yardım"

Yozgat'ın mezarlıklarındaki ve şehrin girişindeki tepede dalgalanan bayrakların Arif Nihat Asya'nın şiirini hatırlattığına değinen Erdoğan, "Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, kız kardeşimin gelinliği şehidimin son örtüsü, ışık ışık dalga dalga bayrağım, senin destanını okudum, senin destanını yazacağım. Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı, barışın güvercini, savaşın kartalı, yüksek yerlerde açan çiçeğim, senin altında doğdum, senin altında öleceğim." dizelerini okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Altında doğduğumuz bayrağımızın altında ölen tüm kahramanlara bir kez daha selam olsun diyoruz." ifadesini kullandı.

Vatandaşların, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları üzerine ise Erdoğan, "Rabbimiz öyle buyuruyor, 'Allah yolunda öldürülenlere 'ölüler' demeyiniz, onlar diridirler ancak bilemezsiniz'. Biz de öyle inandık ve yola böyle çıktık." karşılığını verdi.

Avrupa'da ve Türkiye'nin farklı illerinde de çok sayıda Yozgatlı'nın bulunduğuna işaret eden Erdoğan, tabelada nüfusun 421 bin göründüğünü ancak dışarıdaki Yozgatlılarla beraber nüfusun 1,5-2 milyondan aşağı olmayacağını kaydetti.

Erdoğan, Yozgat'ı bu büyüklüğüne uygun bir konumda değerlendirmek gerektiğine vurgu yaparak, şunları söyledi:

"Yozgat tarih boyunca ülkesi ve milleti için büyük fedakarlıklar yapmıştır ama bununla mütenasip bir hizmet alamamıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarındaki bazı talihsizliklerin faturası Yozgatlı'ya kesilmiş olacak ki uzun süre bu şehir kamu hizmeti namına ciddi bir yatırım görmemiştir. Halbuki Çanakkale'de ve Kurtuluş Savaşı'nda verilen şehitlerimize baktığımız zaman Yozgat yine ön sıralarda yer alıyordu. Biz, Yozgat'ın üzerindeki bu kara bulutu dağıtmak için 15 yıldır gece gündüz çalışıyoruz. Bugüne kadar Yozgat'a 11 katrilyon liralık yatırım yaptık."

- "Yeni yol inşası için hazırlıklar başladı"

Daha önce kimsenin aklından geçmeyen hizmetleri Yozgat'a getirdiklerini anlatan Erdoğan, "Mesela bundan 20 yıl önce 'Yozgat'a hızlı tren hattı gelecek' dense kim inanırdı? İşte inşaatı başladı, şu anda teknik sebeplerden kaynaklanan birtakım gecikmeler olmakla birlikte eninde sonunda bu proje tamamlanacak ve hizmete girecektir. Mesela 'Yozgat'a havalimanı yapılacak' dense kim inanırdı? Havalimanımızın şu anda ihalesi yapılmak üzere, inşaatına bu yıl başlanacak ve inşallah 2020 yılında hizmete girecek." değerlendirmesini yaptı.

Çekerek, Aydıncık ve Alaca tarafından hem havalimanına hem de Yozgat'a ulaşımı kolaylaştıracak yeni bir yolun inşası için de hazırlıkların başladığını bildiren Erdoğan, çevre illere de hitap edecek havalimanının özellikle yurt dışındaki vatandaşlar için çok büyük kolaylık sağlayacağına inandığını vurguladı.b

Üniversitenin de Yozgat'ın hayali olduğunu aktaran Erdoğan, "Doğru dürüst ilkokulu, ortaokulu, lisesi olmayan bir Yozgat'tan hamdolsun 18 bin öğrencisi ve yetişmiş akademik personeliyle bölgesinin en iddialı üniversitesine sahip Yozgat'a kavuştuk." diye konuştu.

- "Üniversite çok daha güçlenecek"

Kuruluşu tamamlanan hukuk fakültesine öğrenci alınmaya başlanması ve Sorgun'da inşa edilecek veterinerlik fakültesinin de devreye girmesiyle üniversitenin çok daha güçleneceğini ifade eden Erdoğan, "Üniversitemizin akademik kadrolarında görev almayı daha cazip hale getirmek için geliştirme ödeneği konusunda şehrimize yapılan adaletsizliğin giderilmesinin de bizzat takipçisi olacağım. Yozgat, üniversitesi yanında Adalet Eğitim Merkezi, Diyanet Eğitim Merkezi ve Polis Eğitim Merkezi ile adeta bir eğitim şehri hüviyetine büründü." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların "kadro" sloganları üzerine, "KİT'ler ve BİT'ler, bakın bu konuda yanlış bilgilendirmeler var. Biz KİT'lerde de BİT'lerde de şu anda çalışanların durumu neyse, taşeronda olanların durumu da aynen onların durumuna dönecektir, bunu böyle biliniz. Zira, bizim buradaki operasyonumuz, aradaki adeta komisyoncuyu kaldırmaktır. Bunları kaldırarak nasıl ki KİT'ler şu anda mevcut elemanlarını belli bir şekilde değerlendiriyorsa, BİT'ler nasıl değerlendiriyorsa, şimdi bu taşeronda olanlar da bu şekilde yapılacak imtihanlarla birlikte oranın elemanı olacaklardır, bunu bilmenizi istiyorum." karşılığını verdi.

(Sürecek)

Önceki ve Sonraki Haberler