1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Akıllı Ankara" Projeleri
Akıllı Ankara Projeleri

"Akıllı Ankara" Projeleri

Büyükşehir Belediyesince, Ankara'da ulaşımdan toplu taşımaya, atık yönetiminden otopark sorununa kadar birçok alanda yeni sistemler geliştiriliyor

A+A-

ANKARA (AA) - Ankara Büyükşehi̇r Beledi̇yesi̇ tarafından, Ankara'da ulaşımdan toplu taşımaya, atık yöneti̇mi̇nden otopark sorununa kadar pek çok alanda yeni̇ si̇stemler geli̇şti̇ri̇li̇yor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesince teknoloji altyapısı güçlendirilerek, 2019'a kadar "Akıllı Ankara" sisteminin tamamlanması hedefleniyor.

Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, ATO Congresium'da İnovasyon Haftası dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, belediyenin inovatif çözümlerine ilişkin bilgiler verdi.

Başkentteki belediye otobüslerinin her gün 1 milyona yakın kişiyi, kentin farklı noktalarına ulaştırmak için 7 bin durağa 700 bin kez uğradığını söyleyen Güven, "EGO Cep'te" uygulamasını inovatif çözümlere örnek gösterdi. EGO Cep'te uygulamasını EGO ekibinin hazırladığını ifade eden Güven, "1 milyon 39 bin 135 kullanıcı, günlük ortalama 610 bin kişi, EGO Cep'te uygulamasını kullanıyor. EGO Cep'te ile vatandaşlarımız otobüsün hangi durağa saat kaçta geleceğini, cep telefonu ve SMS uygulamalarıyla anında öğrenebiliyor" bilgisini verdi.

"Akıllı Kart" sistemine yatırım yapıldığını, öğrencilerin Ankarakart'ı kullandığını dile getiren Güven, "Akıllı durak sistemiyle de günün her saatinde hangi otobüsle kaç kişi yolculuk yapıyor, kaç seferimiz dolu, kaç seferimiz boş, hepsini biliyoruz." ifadelerini kullandı.

- Otoparklar akıllanacak

Ankara'nın çeşitli yerlerine takılan bluetooth sensörleriyle ulaşımın takip edildiğini belirten Güven, "Akıllı Kent" sistemine ilişkin çalışmalarla ilgili şunları kaydetti:

"Otoparklarda, Ankara'nın her köşesine döşeyeceğimiz akıllı dedektörlerle, otomatik olarak boş yerleri algılayacağız. Bunu, mobil sistem üzerinden vatandaşlarımız da görebilecek ve kendisine en yakın otoparkların hangi cadde ya da sokakta olduğunu öğrenebilecek. İsteyen NFC sistemiyle, isteyen cep telefonu üzerinden, isteyen akıllı kart üzerinden otoparkların ücretlerini ödeyebilecek.

Kentin değişik yerlerine yerleştirdiğimiz KGYS ve MOBESE sistemlerini, emniyet güçlerimiz trafik düzeni ve güvenlik amaçlı olarak kullanıyor. Bu yıl, TEDES'in (Trafik Elektronik Denetleme Sistemi) ihalesini gerçekleştiriyoruz. Bu sistem de kamu güvenliğinin tamamlayıcısı olacak."

- İlk monoray Ankara'ya yapılacak

Güven, "tek ray hattından oluşan demiryolu" anlamını taşıyan "monoray" üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Teleferikle toplu taşıma sistemi, Türkiye'de sadece Ankara'da çalışıyor. Şu anda da monoray üzerinde çalışıyoruz. Bu da tamamen yerli üretim bir monoray sistemi. İnşallah önümüzdeki yıllarda, belki de Türkiye'de ilk monoray toplu taşıma sistemini Ankara'da göreceğiz." diye konuştu.

İhale yoluyla Ankara'nın tüm ilçelerine meteoroloji istasyonları kurduklarını da aktaran Güven, şöyle devam etti:

"O bölgelerdeki mikro ölçekli iklim değerlendirmelerini öğrenip, tarımsal yardımda, sera yatırımlarında, don uyarılarında, zirai ürün seçiminde bu meteorolojik verileri kullanmak istiyoruz. Şehirlerde de meteoroloji istasyonları verileriyle erken uyarı sistemimizi, karda buzda önleyici mücadeleyi Ankaralılarla tanıştıracağız."
Önceki ve Sonraki Haberler