1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Akşehir'de Müzeler Günü Kutlamaları
Akşehirde Müzeler Günü Kutlamaları

Akşehir'de Müzeler Günü Kutlamaları

Akşehir'de "18 Mayıs Müzeler Günü" düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

A+A-

Akşehir'de "18 Mayıs Müzeler Günü" düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

Nasreddin Hoca Etnografya Müzesi önünde yapılan kutlama programında konuşan Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin, ilçe olarak büyük bir kültürel mirasa sahip olduklarını söyledi.

Bunları gelecek nesillere aktarma gibi önemli bir sorumluluk taşıdıklarını ifade eden Yalçın, "Belediyemiz ve Büyükşehir Belediyesi sokak sağlıklaştırma ve restorasyon konusunda ciddi çalışmalar yapıyorlar. Tarihe verdikleri önemden dolayı emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz. Akşehir turizmde iddialı bir şehir. Bu konunun da farkındayız ve bunun sadece bir gün bir haftaya sığdırılan etkinliklerle değil, her zaman üzerinde durarak çalışmalıyız." şeklinde konuştu.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da Nasreddin Hoca'nın dünyaya verdiği mesajlarla Akşehir tarihini ve kültürünü tanıttığını ifade ederek, "Müzeler gününü ve Turizm Haftasını birlikte kutluyoruz. Turizm ilçemiz için gelecekte bir gelir kaynağı olacak. O kapasiteye sahibiz. Bu eserler, gelenekler bizlere kültürel mirastır. Bunlara sahip çıkmalıyız." dedi.

Akşehir Müze Müdürü Ömer Faruk Türkan ise 18 Mayıs'ın Dünya kültürünün korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla UNESCO tarafından tüm dünyada müzeler günü olarak kutlandığını söyledi.

Tarihsel dokuların ve müzelerin şehirlerin kültürel değerlerini tanıtan teşhir mekanları olduğunu ifade eden Türkan, şunları kaydetti:

"Tarihsel dokusunu korumayan ve müzesi olmayan bir şehir tarihle bağlarını koparmış köküne ve kimliğine sahip çıkmayan bir şehir demektir. Ülkemiz bu konuda oldukça zengindir. Müzelerimizde eşsiz eserler sergilenmektedir. tüm vatandaşlarımızı müzelerimizi gezmeye, tanımaya davet ediyoruz."

 

Önceki ve Sonraki Haberler