1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Aliyev Anısına 93 Metrelik Pasta Kesildi
Aliyev Anısına 93 Metrelik Pasta Kesildi

Aliyev Anısına 93 Metrelik Pasta Kesildi

Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in doğumunun 93. yıl dönümü dolayısıyla, İnönü Üniversitesinde öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler tarafından 93 metre uzunluğunda pasta kesildi

A+A-

Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in doğumunun 93. yıl dönümü dolayısıyla, İnönü Üniversitesinde öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler tarafından 93 metre uzunluğunda pasta kesildi.

Azerbaycan'ın ulusal lideri Aliyev, doğumunun 93. yıl dönümünde Malatya'da anıldı. İnönü Üniversitesinde öğrenim gören Azerbaycanlı öğrencilerin organize ettiği anma etkinliği kapsamında 5. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı yanına kurulan alanda Türk ve Azerbaycan bayrakları ile Haydar Aliyev'in fotoğrafının üzerinde bulunduğu 93 metrelik pasta hazırlandı.

Balonlarla süslenen pasta üzerinde "Biz iki devlet tek milletiz", "Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir", "Biz aynı bedende yaşayan iki ayrı ruh gibiyiz" gibi yazılar da yer aldı.

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, etkinlik öncesi yaptığı konuşmada, bugün çok önemli bir etkinliğin gerçekleştirildiğini söyledi.

Aliyev'in doğum gününde böylesine anlamlı ve güzel bir etkinlikle anılmasının çok önemli olduğunu belirten Paşayeva,"Haydar Aliyev Azerbaycan'ın milli lideri olmasıyla beraber Azerbaycan ile Türkiye ilişkilerinde önemli bir rol oynamıştır. Aliyev, 'Azerbaycan-Türkiye bir millet, iki devlettir' demiştir. Bu ilişkiler için Haydar Aliyev'in çok önemli çalışmaları oldu. Aliyev'in hayata geçirdiği büyük enerji projelerinden tutun ekonomiye, kültür ve siyasete kadar her alanda yaptığı çalışmalarda her zaman Türkiye'ye öncelik verirdi. Azerbaycan kadar Türkiye'nin de menfaatleri Haydar Aliyev için çok önemli olmuştur."şeklinde konuştu.

Muhabir: Volkan Kaşik

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler