1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Alman Parlamentosu Bir Yalana İmza Attı'
Alman Parlamentosu Bir Yalana İmza Attı

'Alman Parlamentosu Bir Yalana İmza Attı'

Başbakan Yıldırım, "Almanya'da bir karar çıktı. Alman Parlamentosu, bir yalana imza attı, yalana. Eski defterleri açarsak, eski hesaplara bakarsak, herkes şunu iyi bilsin ki o defterlerde en az kaydı bulunan Türkiye'dir." dedi

A+A-

ERZİNCAN (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Almanya'da bir karar çıktı. Alman Parlamentosu, bir yalana imza attı, yalana. Eski defterleri açarsak, eski hesaplara bakarsak, herkes şunu iyi bilsin ki o defterlerde en az kaydı bulunan Türkiye'dir." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan'da Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen 180 milyon lira değerindeki 188 projenin toplu açılış töreninine katıldı.

Törende yaptığı konuşmada, Başbakanlık görevini devraldığında, "Milletim rahat olsun. Bu terör belasını milletin gündeminden çıkaracağız." dediğini hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Evelallah bu yola emin adımlarla ilerliyoruz. Operasyonlarımız, terör örgütünün, teröristlerin kayıtsız şartsız bütün silahlarını teslim edinceye kadar devam edecek. Sivil vatandaşlarımızın, askerimizin, polisimizin güvende olduğunun, yüzde yüz güvende oluncaya kadar bu şer odaklarıyla mücadelemiz artarak devam edecek. Şunu herkes iyi bilmelidir ki terör örgütünün, vatandaşlarımız gibi, o bölgede yaşayan Kürt vatandaşlarımız gibi bir sorunu yok. Sorun, Kürtlerin terör örgütü sorunudur, PKK sorunudur. Terör örgütüne, onların yandaşlarına, içeride ve dışarıdaki destekçilerine, siyasi uzantılarına söyleyeceğimiz söz şudur; Türkiye tek vatan olarak, tek millet olarak, tek devlet olarak ve tek bayraklı bir millet olarak, ilelebet yoluna kararlılıkla devam edecek. Bizi bu yoldan kimse döndüremez."

"Bu karar, Almanya ile Türkiye ilişkilerini zedelemiştir"
Başbakan Yıldırım, bugünlerde kimin dost olmadığını çok iyi gördüklerine dikkati çekerek, "Almanya'da bir karar çıktı. Alman Parlamentosu, bir yalana imza attı, yalana. O yalan ne? Yüz yıl önce Birinci Dünya Savaşı şartlarında her ülkede, her yerde yaşanan bir göç olayını, bugün önümüze soykırım diye getirmeye çalışanlar şunu iyi bilmelidir ki Türkiye, tarihiyle de milletiyle de gurur duyuyor. Eski defterleri açarsak, eski hesaplara bakarsak, herkes şunu iyi bilsin ki, o defterlerde en az kaydı bulunan Türkiye'dir." diye konuştu.

En az hesabı olan ülkenin de Türkiye olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Daha dün Avrupa'da, Avrupa'nın göbeğinde on binlerce Bosnalı, Boşnak kardeşimizi katledenler karşısında ağzını açmayanlar, Hocalı katliamında Azeri kardeşlerimizi bir gecede yok edenler, bugün Ermenilerin hamiliğine soyunmuşlar. Kim ne yaparsa yapsın bu karar, Almanya ile Türkiye ilişkilerini zedelemiştir. Ümit ederiz ki yanlıştan kısa sürede dönülür." değerlendirmesinde bulundu.

"Bu çelişkiyi ortadan kaldıralım"
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2014'te milletin oylarıyla seçildiğini hatırlatan Başbakan Yıldırım, "Allah hepinizden razı olsun. Şimdi diyoruz ki, artık Türkiye yeni bir anayasaya sahip, yeni bir anayasası olsun. Darbeler kalıntısı bu anayasa, Türkiye'nin işini görmüyor. Yeni anayasada başkanlık sistemini de getirelim, partili cumhurbaşkanlığı sistemini de getirelim. Artık bu çelişkiyi, bu kafa karışıklığını ortadan kaldıralım." dedi.

'5 bin imam görevlendiriyoruz'
Başbakan Yıldırım, "Mübarek ramazan geliyor. Köylerimizin bazılarında imam yok. Bugün Maliye Bakanımız, talimatı verdik, imzayı attı, 5 bin imam görevlendiriyoruz."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler