1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Almanya'ya Yakışmayan Bir Tavır'
Almanyaya Yakışmayan Bir Tavır

'Almanya'ya Yakışmayan Bir Tavır'

Kalkınma Bakanı Elvan, Alman Federal Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı hakkında, "Almanya'yı kınıyorum. Almanya'ya yakışmayan bir tavır içerisinde olmuşlardır. Bizim tarihimiz tertemiz, pırıl pırıldır. Şanlı bir tarihimiz vardır." dedi

A+A-

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Alman Federal Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı hakkında, "Almanya'yı kınıyorum. Almanya'ya yakışmayan bir tavır içerisinde olmuşlardır. Bizim tarihimiz tertemiz, pırıl pırıldır. Şanlı bir tarihimiz vardır. Biz tarihimizle hep onur, gurur duyduk. Dolayısıyla bizim geçmişimiz de geleceğimiz de belli, biz nerede durduğumuzu, ne yaptığımızı biliyoruz." dedi.

Elvan, Konevi Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Konya İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Antalya, Karaman ve Mersin milletvekilliği yaptığını, şimdi Kalkınma Bakanı olarak aynı heyecan ve hassasiyetle yılmadan, Konya ve Türkiye için el birliğiyle çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Elvan, bir gazetecinin Alman Federal Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı hakkındaki sorusu üzerine, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Almanya'yı kınıyorum. Almanya'ya yakışmayan bir tavır içerisinde olmuşlardır. Bizim tarihimiz tertemiz, pırıl pırıldır. Şanlı bir tarihimiz vardır. Biz tarihimizle hep onur, gurur duyduk. Dolayısıyla bizim geçmişimiz de geleceğimiz de belli, biz nerede durduğumuzu, ne yaptığımızı biliyoruz. Onlara şunu söylemek istiyorum; kendi tarihlerine bir baksınlar, kendi tarihlerinden önce ders alsınlar, sonra başkalarına bunları anlatmaya kalksınlar. Tarihçilerin, bilim adamlarının konuşması, tartışması gereken bir hususu, hele hele Alman parlamentosuna taşımaları son derece ayıp. Almanya'ya hiç yakışmayan bir tavırdır. Biz, 'tüm arşivlerimizi açtık. Onlar da tüm arşivlerini açsınlar, tarihçiler gelsinler konuşsunlar' dedik. Bundan kaçtılar. Neden kaçtılar? Gerçekleri görmekten kaçtılar, kaçmaya da devam edecekler. Biz her zaman açığız, şeffafız. Batı devletleri, Ermenistan bu arşivlere bakılmasını, görülmesini, tarihteki gerçekleri niye görmek istemiyorlar? Çünkü bunu bir siyasi malzeme olarak kullanmak istiyorlar. Kendilerini rencide eder, kendilerini küçük düşürür. Biz her zaman tarihimizle onur, gurur, şeref duyduk, duymaya da devam edeceğiz."

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Almanya'nın, Türkiye'nin Avrupa ülkeleri arasında en fazla ticari ilişkisi olan ülke durumunda bulunduğunu, Türkiye'de çok sayıda Alman firmasının faaliyetinin olduğunu belirterek, bu alınan kararın ilişkileri zedelememesini umduklarını, Almanya'nın bu konuda aklı selim bir duruş içerisinde olup, yaptığı hatayı anlamasını arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler