1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Anadolu'nun El Hamrası"na Tarihinin En Kapsamlı Restorasyonu
Anadolunun El Hamrasına Tarihinin En Kapsamlı Restorasyonu

"Anadolu'nun El Hamrası"na Tarihinin En Kapsamlı Restorasyonu

Sivas Valisi Barut, restorasyon çalışmalarını inceledi

A+A-

SİVAS (AA) - Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) "Dünya Kültür Mirası Listesi"nde yer alan ve Avrupalı bazı bilim adamlarınca "Anadolu'nun El Hamrası" olarak nitelendirilen Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası'nda tarihinin en kapsamlı restorasyon çalışması devam ediyor.

İl Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sivas Valisi Alim Barut ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, cami ve şifahanede başlayan restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Eserin Sivas'ın değil, bütün insanlığın ortak mirası olduğunu belirten Barut, "Bu yapı geçmişten günümüze kadar geldi. Bugünden de yarına ulaşması için muhafaza edilip gelecek nesillere aktarılacaktır. Restorasyon projeleri çok güzel bir şekilde hazırlandı. Projeleri incelediğimde eserin aslına uygun bir biçimde restore edileceğini görebiliyoruz. Bundan dolayı da çok mutlu oldum." ifadelerini kullandı.

Divriği Ulu Cami'yi ilk olarak 1980 yılında gezdiğini vurgulayan Barut, şunları kaydetti:

"Daha önce camide restorasyon çalışmaları yapılırken birtakım yanlışlıklar yapılmış. Tekrar restore edilecek olan camide bu yanlışlıklardan dönülüyor. Bu yanlışlıklardan dönülmesi ile birlikte eser aslına uygun olarak restore edilerek insanlığın hizmetine sunulacak. Bu eserin restore edilmesinde başta Vakıflar Bölge Müdürlüğümüze, yüklenici firmaya ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah, en kısa sürede Divriği Ulu Cami ibadete ve insanlığın hizmetine açılır. Bizler de tekrar restorasyon çalışmaları bittikten sonra Divriği Ulu Cami'yi ziyaret ederiz."

Vali Alim Barut, restorasyon çalışmaları devam eden Divriği Mengücek Kalesi'ni de gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Önceki ve Sonraki Haberler