1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Anayasa Mahkemesinin Kararı Yerindedir'
Anayasa Mahkemesinin Kararı Yerindedir

'Anayasa Mahkemesinin Kararı Yerindedir'

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, AYM'nin dokunulmazlıklarla ilgili başvuruyu reddetmesine ilişkin, "Güçler ayrımı prensibine uygun bir şekilde kararın ortaya çıktığı görülüyor. Anayasa Mahkemesinin kararı yerindedir, doğrudur." dedi

A+A-

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anayasaya Mahkemesinin dokunulmazlıklarla ilgili başvuruyu reddetmesine ilişkin, "Burada güçler ayrımı prensibine uygun bir şekilde Anayasa Mahkemesinin kararının ortaya çıktığı görülüyor. Bu açıdan da bizim açımızdan da Anayasa Mahkemesinin kararı yerindedir, doğrudur." dedi.

Kurtulmuş, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Üsküp'te, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Bazı HDP ve CHP milletvekillerinin, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliğine ilişkin kanunun iptal başvurusu Anayasaya Mahkemesi tarafından reddedildi. Nasıl değerlendirirsiniz?" sorusu üzerine Kurtulmuş, Anayasa Mahkemesinin üst yargı organı olarak tamamıyla bağımsız bir şekilde kararını verdiğini belirtti.

Anayasa Mahkemesinin bu kararla, Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili kararına saygı duyduğunu da ortaya koyduğunu ifade eden Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zaten aksi olsaydı Anayasa Mahkemesi TBMM'nin yerine ve hatta TBMM'nin üzerine bir konumda kendisini konumlandırmış olurdu. Dolayısıyla burada da güçler ayrımı prensibine uygun bir şekilde Anayasa Mahkemesinin kararının ortaya çıktığı görülüyor. Bu açıdan da bizim açımızdan da Anayasa Mahkemesinin kararı yerindedir, doğrudur. Bundan sonra tabii artık dokunulmazlıkların kaldırılması ve tek tek bütün bu fezlekelerin mahkemelere intikali ile ilgili süreç geliyor. Bu süreçte artık söz Türkiye Büyük Millet Meclisinin ya da Anayasa Mahkemesi gibi bir üst yargı organının değil, söz bütünüyle her dosyayla ilgili o dosyanın gittiği mahkemeleri ilgilendiren durumdadır, yani söz artık mahkemelerindir. Burada TBMM üzerinde bir siyasi yük kalmamıştır, tamamıyla bundan sonra her dosyayı ayrı ayrı göreceğiz."

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Böylece hem kamuoyunun beklentisi hem TBMM'de ortaya çıkan siyasi kararın uygulanması hem de yargının tamamen bağımsız, kendi kodları içerisinde hareket ederek sonuçlandıracağı bir süreçle karşı karşıyayız. Ben bunun sonuçlarının hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler