1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Ankara'da Bu Yıl Bin 100 Kilometre Yeni Yol Açıldı
Ankara'da Bu Yıl Bin 100 Kilometre Yeni Yol Açıldı

Ankara'da Bu Yıl Bin 100 Kilometre Yeni Yol Açıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, merkez ve çevre ilçelerde 2016 yılı içinde bin 100 kilometre yeni yol açarak rekora imza attıklarını bildirdi.

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, merkez ve çevre ilçelerde 2016 yılı içinde bin 100 kilometre yeni yol açarak rekora imza attıklarını bildirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yaptığı yazılı açıklamada Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından Ankara’nın en ücra köşelerine kadar her yıl ortalama 500 kilometre yeni yol açıldığını, bu yıl ise bir rekora imza atıldığını belirtti.

Yol yapım çalışmalarının 2 bin 400 personel, 800 kamyon ve iş makinesiyle gerçekleştirildiğini belirten Gökçek, 2016 yılı içinde bin 100 kilometre yeni yol açtıklarını bildirdi. Gökçek, "Dört bir yöne doğru büyüyen ve gelişen başkentimizde, tabiri caizse dağ taş delerek yeni yol açımları gerçekleştiriyoruz. Bunların büyük çoğunluğu da bulvar niteliğinde yollar. Kullanılabilir nitelikte açtığımız bu yollarımızın 150 kilometreye yakınını da asfaltıyla, çevre düzenlemeleriyle birlikte Ankaralıların hizmetine sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Bu rakamı, hava şartlarının elverdiği ölçüde yıl sonuna kadar artıracaklarını belirten Gökçek, merkez ilçelerde toplam 727 kilometre yeni yol açtıklarını kaydetti. Gökçek, merkez ilçelerdeki yol açım çalışmalarında rekorun, 113,5 kilometreyle Etimesgut’ta bulunduğunu belirterek, "Çevre ilçelerimizde de mevcut yolları modern asfaltla buluşturduk. Ancak bunun yanında çevre ilçeleri birbirlerine ve merkeze bağlayan dev yol yapımları gerçekleştiriyoruz. Çevre ilçelerde toplam 367 kilometre yeni yol açtık. Bu da bir rekor." değerlendirmesinde bulundu.

Gökçek, çevre ilçelerdeki yol açım çalışmalarında ise rekorun 46,6 kilometreyle Haymana’da olduğunu belirterek, “Çevredeki tüm ilçelerimizi yeni yollara kavuşturduk ve kavuşturmaya da devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Açılan yolların her yıl yaklaşık 150 kilometrelik kısmının modern asfalt ve çevre düzenlemeleriyle birlikte dört dörtlük şekilde hizmete sunulduğunu ifade eden Gökçek, Başkentin yeni can damarları olacak ve bölge bölge Ankara’yı rahatlatacak yeni bazı yolları da şöyle açıkladı:

“7 kilometrelik Turan Güneş Bulvarı’ndaki yol genişletme çalışmaları tamamlanarak trafiğe tamamen açıldı. Refüjün bariyerlerle döşenmesi ve kaldırım çalışmaları sürüyor. Ardından çevre düzenlemeleri yapılacak. Burası, Ankara’nın en güzel bulvarlarından biri olacak.

Yeni Keçiören Bulvarı'ndaki (Yavuz Sultan Selim Bulvarı) çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Güneypark Kentsel Dönüşüm Alanı’nda 10 bin konut yapılması öngörüldüğünden, bölgede herhangi bir trafik problemi yaşanmaması için şimdiden 1,5 kilometre uzunluğunda bir yol açıp, bu yolu Doğukent ve Turan Güneş bulvarlarına bağlamayı planlıyoruz. Ayrıca bu bölgede yine büyük bir viyadükle, 20 metre yüksekliğinde ve 800 metre uzunluğunda toprakarme yapı gerçekleştirdik. Bunların da bitmesine çok yaklaşıldı ve asfaltlama aşamasına geldik.

Yine Turan Güneş Bulvarı’ndan devam edip, TRT’nin yanından Eymir Gölü’nün aksına kadar inen 3 gidiş-3 geliş bir yol açmayı planlıyoruz. Bunun için de bakanlıktan onay bekliyoruz. Onaylanması durumunda, Turan Güneş’i karşıdaki çevre yoluna bağlamış olacağız.

İmrahor Vadisi’nde planlanan Vadi Ankara Projesi'nin sağ ve sol bantlarında kalan yolların açım çalışmasına başladık. Toplam 40 kilometreyi bulacak büyük yolların açım çalışmaları sürüyor ve kışa girmeden yolların açımını bitirmeyi hedefliyoruz. Gölbaşı’nda ilan edilen Yavuz Sultan Selim Mahallesi Kentsel Dönüşüm Planı ile ilgili parselasyonu biten yollarda açım çalışmalarına başladık. Bu mahallede 4 büyük yolun çalışmasına başladık, 3 ay içinde bitirilmesini hedefliyoruz."

İncek Bulvarı’nın Haymana Yolu’na bağlantısında 'eski Dallas Yolu' denilen bölgede çalışmaların sürdüğünü belirten Gökçek, TOKİ Yapracık Bölgesi'nde 80 kilometrelik yolu bitirdiklerini, 50 kilometreye yakın bölümün çalışmasının devam ettiğini kaydetti.

Yapracık’ın sağ tarafında yeni imar geçen Başkent Üniversitesinin arkasından, Yapracık TOKİ Konutları'na yol yapım çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Gökçek, Çevre Yolu’nun kenarında bulunan Yeni Hal alanıyla ilgili de yol açım çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Gökçek, Hal Alanı’ndan, Etimesgut ve Elvankent’e uzanan yolları açmaya başladıklarını ifade etti.

Gökçek şunları kaydetti:

"Çakırlar Çiftliği ile Göksu Göleti’ni birbirine bağlayacak yolun bir kısmını tamamladık ancak mahkeme kararıyla durduruldu. Yolun tamamlanması için mahkeme kararını bekliyoruz. Kazan’da, sanayi bölgesindeki yol açım çalışmalarımızı bitirdik. Ankara Kuzey Çevre Yolu’na alternatif olacak 21 kilometrelik bulvarın açım çalışmaları sürüyor. Burası, yan yollarıyla birlikte 35 kilometreyi bulacak.

Güzelhisar Akyurt'taki sanayi bölgesinde 80 kilometreye yakın yol tamamlandı. Elmadağ Hasanoğlan’daki sanayi yolları açım çalışmaları tamamlandı. Tüm bunların yanı sıra ilçe merkezlerinde ve mahallerde açtığımız yollarımız var. Bu sene sonunda tam olarak tüm yolları açıp, hazır hale getirmeyi hedefliyoruz."

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler