1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Arkadaş Sürpriziyle Başladığı Atletizmde Madalyaya Uzandı
Arkadaş Sürpriziyle Başladığı Atletizmde Madalyaya Uzandı

Arkadaş Sürpriziyle Başladığı Atletizmde Madalyaya Uzandı

Arkadaşlarının adını seçmelere yazdırmasıyla atletizm dünyasına adım atan milli atlet Esma Aydemir, Mersin'de düzenlenen Avrupa 10 Bin Metre Kupası'nda altın madalya kazandı

A+A-

MERSİN (AA) - İlkokuldaki arkadaşlarının, kendisine haber vermeden adını seçmelere yazdırmasıyla başlayan atletizm macerasında hızla zirveye tırmanan, Avrupa 10 Bin Metre Kupası'nda da Türkiye'ye altın madalya kazandıran milli atlet Esma Aydemir, başarı çıtasını yükseltmek istiyor.

Kenya'daki kamp döneminin ardından katıldığı Hollanda'daki Uluslararası Rotterdam Maratonu'nda, elde ettiği dereceyle 2016 Rio Olimpiyat Oyunları için kota almayı başaran 24 yaşındaki Esma Aydemir, Avrupa 10 Bin Metre Kupası'nda da kendisine güvenenleri haksız çıkarmadı.

Türkiye'de ilk defa Mersin'deki Nevin Yanıt Spor Kompleksi'nde düzenlenen yarışmada, İtalyan Rosaria Console ve Büyük Britanyalı Jenny Nesbitt gibi ünlü atletleri geride bırakarak, mücadeleyi 33.33.38'lik sürede tamamlayan milli sporcu, altın madalya kazandı.

-"Şimdi o arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum"


Kısa zamanda milli takımın favorileri arasına giren Esma Aydemir, AA muhabirine, hazırlıklarını ve hedeflerini anlattı.

İlkokulda arkadaşlarıyla oyun oynarken, her zaman "en hızlı" olarak öne çıktığını söyleyen Aydemir, kariyerine başlamasına neden olan ilginç hikayeyi şöyle aktardı:

"Ben 12 yaşımdayken, arkadaşlarım beden eğitimi öğretmenimize atletizm için benim adımı yazdırmışlar. Bunun sebebi de '11 vampir' diye bir oyun oynardık, erkekler dahil herkesi yakalardım. Sonra bir baktım adım yazdırılmış, hocam, 'Sen de geleceksin' deyince şaşırdım. Öğretmenimize 'Hocam ben ne yapacağım?' dedim. Her çocuğun o dönemler bir ağrısı vardır ya, benim de karnım ağrıyordu; cidden koşmak istemiyordum. Arkadaşlarımın vesilesiyle o dönem gittim yarış koştum, ikinci oldum. O vesileyle kariyerime başladım. Şimdi o arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. İyi ki beni yazdırmışlar. Belki benim kararıma bıraksalardı hayatta koşmazdım, sevmiyordum. Şu an çok seviyorum, hedeflerim doğrultusunda antrenman yapıyorum, hedeflerimi gerçekleştiriyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler