1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Aso Yönetim Kurulu Başkanı Özdebir:
Aso Yönetim Kurulu Başkanı Özdebir:

Aso Yönetim Kurulu Başkanı Özdebir:

"OSEP projesi lise diploması değil, ustalık belgesi veriyordu. Projenin SİMEP'e dönüşmesiyle birlikte artık endüstri meslek lisesi diploması vereceğiz"

A+A-

ANKARA (AA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi (SİMEP) ile sanayicinin ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedeflediklerini belirterek, "OSEP projesi lise diploması değil, ustalık belgesi veriyordu. Bu da projeye ilgiyi azaltıyordu. Projenin SİMEP'e dönüşmesiyle birlikte artık endüstri meslek lisesi diploması vereceğiz. Bu da projeye olan ilgiyi artıracak." ifadelerini kullandı.

ASO'dan yapılan açıklamada, sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanın karşılanması için uygulanan Okul Sanayi Eğitim Programının (OSEP) geliştirilerek endüstri meslek lisesi diploması veren SİMEP programına dönüştürüldüğü bildirildi.

SİMEP kapsamında eğitim alacak öğrencilerin eğitim göreceği proje okulu olan Erkunt Mesleki Eğitim Merkezinde incelemelerde bulunan Özdebir, "OSEP projesi lise diploması değil, ustalık belgesi veriyordu. Bu da projeye ilgiyi azaltıyordu. Projenin SİMEP'e dönüşmesiyle birlikte artık endüstri meslek lisesi diploması vereceğiz. Bu da projeye olan ilgiyi artıracak." değerlendirmesinde bulundu.

Özdebir, SİMEP ile sanayicinin ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedeflediklerini vurgulayarak, Türkiye'nin uluslararası rekabet gücünü artırabilmenin en önemli yolunun tüm sektörlerde nitelikli insan gücü ihtiyacının karşılanmasından geçtiğini aktardı.

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için üniversite sanayi iş birliğinin artırılması gerektiğini ifade eden Özdebir, söz konusu projenin doğru bir mesleki eğitim modelinin yaygınlaştırılmasında ve geliştirilmesinde katkı sağlayacağını kaydetti.

Açıklamada SİMEP kapsamında eğitim alacak öğrencilerin seçmeleri ASO 1.OSB'de bulunan Erkunt Mesleki Eğitim Merkezinde Eylül ayının ilk haftasına kadar devam edeceği bildirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler