1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Asü Webometrics 2017 Sıralamasında 4 Basamak Yükseldi
Asü Webometrics 2017 Sıralamasında 4 Basamak Yükseldi

Asü Webometrics 2017 Sıralamasında 4 Basamak Yükseldi

AKSARAY (AA) - Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Webometrics 2017 yılı ocak ayı üniversiteler sıralamasında 4 basamak yükseldiği belirtildi.ASÜ Rektörü Prof....

A+A-

AKSARAY (AA) - Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Webometrics 2017 yılı ocak ayı üniversiteler sıralamasında 4 basamak yükseldiği belirtildi.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, genç yaşına rağmen ASÜ'nün hızlı şekilde büyüdüğünü ve son derece önemli başarılara imza arttığını aktardı.

Webometrics 2017 yılı ocak ayı üniversiteler sıralamasında ASÜ'nün 4 basamak yükseldiğini belirten Şahin, şunları kaydetti:

"Buna göre ASÜ Türkiye gelinde 65., dünya genelinde ise 2793'üncü sırada yer aldı. 2016 yılı temmuz ayı Türkiye listesinde 69'uncu sırada yer alan ASÜ, 6 ayda 4 basamak birden yükselme başarısı gösterdi. İlgili liste, dünya çapında 24 binden fazla yükseköğretim kurumunun web paylaşımlarının incelenmesinin ardından ilk 12 bin üniversitenin sıralanmasıyla oluşuyor. İspanya'daki en büyük araştırma merkezi olan Ulusal Araştırma Kurumunun, Cybermetrics Laboratuvarı'ndaki çalışmalarına dayanarak bu listeyi oluşturuluyor. Liste, üniversitelerin alan adlarına (web) dayalı bir şekilde hazırlanıyor ve sıralama yüzde 10 mevcudiyet, yüzde 50 görünürlük, yüzde 10 açıklık/şeffaflık ve yüzde 30 seçkinlik/başarı kriterlerine göre oluşuyor. Araştırmacıların çalışma kalitesini ve sayısını artırmak, başka araştırmacıların erişimine sunulacak şekilde internet ortamında yayınlanmasını teşvik etmek amacıyla yapılan bu sıralama, ülkelerin akademik performanslarının dünyada var olan eğilimle ilişkisini görmelerini sağladığı için ayrı bir önem taşımaktadır."

Rektör Şahin, elde edilen başarıya katkı sağlayan herkese teşekkür ederek başarılı çalışmaların devamını diledi.

Önceki ve Sonraki Haberler