1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Atlas Bebeğin Yüzü Artık Gülüyor
Atlas Bebeğin Yüzü Artık Gülüyor

Atlas Bebeğin Yüzü Artık Gülüyor

Kayseri'de yaşayan öğretmen çiftin lösemi hastası 15 aylık bebeği Atlas, babasından yapılan yarı uyumlu ilik naklinin ardından kritik 6 aylık süreci atlattı

A+A-

Enes-Sinem Yaşa çiftinin ilk çocukları Atlas'ın 2 aylıkken yapılan rutin sağlık kontrolleri sırasında lösemi hastası olduğu tespit edildi. Bunun üzerine çift, bebeklerinin tedavisi için Kahramanmaraş'tan Kayseri'ye taşındı.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yaklaşık 1 yıldır tedavisine devam edilen ve uzun süredir hastanede yatan Atlas bebek, 20 Kasım 2015'te babasından yapılan ilik naklinin ardından 3 ay hastanede kaldı. Durumu iyiye giden ve taburcu edilen Atlas, yaklaşık 3 aydır hastalıkla mücadelesini evinde sürdürüyor.

Baba Enes Yaşa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Atlas'a lösemi teşhisi konulmasının ardından 6 ay kemoterapi uygulandığını ancak sonuç alınamadığını aktararak, şunları söyledi:

"Kemoterapi işe yaramadığı için ilik nakline karar verildi. Daha sonra Türkiye'den ve yurt dışından ilik aranmaya başlandı. Yurt dışında çeşitli girişimlerimizi oldu ama uyumlu ilik bulamadık. Türkiye'den de bulamadık. En son çare olarak, yarı uyumlu ilik nakline karar verildi."

"Her şey iyi gidiyor"
Türkiye'de üç yerde yarı uyumlu ilik nakli yapıldığını anlatan Yaşa, şöyle devam etti:

"Bunlardan birisi de Erciyes Üniversitesi. Tam uyumlu ilik bulamadığımız için yarı uyumlu nakil yapmak zorunda kaldılar. Yüzde elli uyumlu olduğum için benden aldılar. 20 Kasım'da benden yarı uyumlu ilik nakli yapıldı. Hastanedeki tedavinin ardından üç aydır evdeyiz ama sürekli kontroller yapılıyor. Evde ilaçları devam ediyor. Her şey iyi gidiyor. Nakilden sonra altı ay geçti, haftalık kontrolleri de devam ediyor. Dışarı çıkmamız için üç ay daha var."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler