1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Avrupa Obezite Günü
Avrupa Obezite Günü

Avrupa Obezite Günü

Sivas Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Levent Sağlam, psikolojik problemler ve kullanılan bazı ilaçların obezite oluşmasında etkili olduğunu bildirdi.

A+A-

Sivas Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Levent Sağlam, psikolojik problemler ve kullanılan bazı ilaçların obezite oluşmasında etkili olduğunu bildirdi.

Sağlam, Avrupa Obezite Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, obezitenin, sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi olarak tanımlandığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün obeziteyle mücadele ettiğini hatırlatan Sağlam, "Yetişkin bireylerde obeziteyi belirlemek için Dünya Sağlık Örgütü'nün obezite sınıflandırması kullanılmakta ve genellikle Beden Kitle İndeksi (BKİ) esas alınmaktadır. BKİ, bireyin vücut ağırlığının (kilogram), boy uzunluğunun (metre) karesine bölünmesiyle elde edilen bir değerdir." ifadesini kullandı.

Sağlam, aşırı ve yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliğinin obeziteyi tetikleyen önemli faktörlerin olduğunu belirterek, "Bu faktörlerin yanı sıra yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, sosyo-kültürel etmenler, gelir durumu, hormonal ve metabolik etmenler, genetik etmenler, psikolojik problemler, kullanılan bazı ilaçlar ve sık aralıklarla çok düşük enerjili diyetler uygulama bireylerde obezite oluşmasında etkili olmaktadır." açıklamasında bulundu.

Fazla kiloluluk ve obezitenin, vücut sistemleri ve psiko-sosyal durum üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden dolayı sağlık soruna sebep olduğuna dikkat çeken Sağlam, şunları kaydetti:

"Bunların başında koroner arter hastalıkları, hipertansiyon, inme, insülin direnci, tip 2 diyabet hastalığı, dislipidemi, reflü, karaciğer yağlanması, kanser ve psikolojik sorunlar gelmektedir. Ayrıca bireylerde obeziteyle birlikte bu hastalıklar mevcut olduğunda obezite durumunun düzeltilmesi ile bu hastalıklarda iyileşmeler meydana gelebilmektedir. Obezite oluşumunun önlenmesinde başta yeterli-dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite yapma alışkanlığı olmak üzere sağlıklı yaşam davranışlarının kazanılması çok önemlidir. Bu vesileyle tüm halkımıza sağlıklı günler diliyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler