1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Avustralya Başbakanı'ndan Rusya’ya Suriye Çağrısı
Avustralya Başbakanından Rusya’ya Suriye Çağrısı

Avustralya Başbakanı'ndan Rusya’ya Suriye Çağrısı

Avustralya Başbakanı Turnbull, Rusya Devlet Başkanı Putin’den Esed rejimine ateşkes baskısı yapmasını istedi

A+A-

MELBOURNE (AA) - Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Rusya'yı Suriye yönetimine ateşkes baskısı yapmaya davet etti.

Turnbull, Sydney’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'de insani yardım konvoyuna yapılan saldırıyla bozulan ateşkesin yeniden sağlanabilmesinde Rusya’nın Esed rejimi üzerinde kritik role sahip olduğunu söyledi.

Suriye’deki çatışmaların önceki yıla göre daha da şiddetlendiğini ve kötüye gittiğini belirten Turnbull, "Özellikle Rusya’ya çağrıda bulunuyoruz, tartışmasız (Rusya’nın) Esed rejiminin ateşkese uymasında kritik bir etkisi var.’’ dedi.

Esed rejiminin İran gibi destekçileri de bulunduğunu ancak hayatta kalabilmesi ve yaşayabilmesinin Rusya’nın desteğine bağlı olduğunu ifade eden Turnbull, "(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in, Esed rejimine insanlık adına ateşkesi destekletmesi ve uygulatması lazım." diye konuştu.

Ateşkesin bozulmasının trajedi olduğunu dile getiren Turnbull, Halep’in yok olma tehlikesi ile karşı kaşıya kaldığını hatırlattı.

Turnbull, "İnsanlık adına, Halep’te yaşayan halka yardım ulaştırılabilmesi için ateşkesin yeniden sağlanması gerekir." ifadesini kullandı.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler