1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Ayı, Domuz Ve Kuşlara Karşı Mankenli Önlem
Ayı, Domuz Ve Kuşlara Karşı Mankenli Önlem

Ayı, Domuz Ve Kuşlara Karşı Mankenli Önlem

Eskişehir'de bir çiftçi, ürettiği sebzelere zarar veren yaban hayvanlarını uzak tutmak için tarlasının bazı noktalarına vitrin mankeni yerleştirdi- Çiftçi Ünal:- "Bahçemdeki ürünleri talan ediyorlardı. Mankenleri yerleştirdikten sonra yabani hayvanların v

A+A-

Eskişehir'de bir çiftçi, ürettiği sebzelere ayı, domuz, çakal ve kuş gibi yaban hayvanlarının verdiği zararı önlemek amacıyla tarlasında korkuluk olarak vitrin mankeni kullanıyor.

Mihalgazi ilçesinde çiftçilik yapan Mehmet Emin Ünal'ın (68) tarlasına koyduğu vitrin mankenleri, yoldan geçenleri şaşırtıyor.

Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarlasındaki ürünlere dağdan gelen yaban hayvanlarının sık sık zarar verdiğini söyledi.

Bu olumsuzluğun önüne geçmek için bazı yollar denediğini belirten Ünal, buna karşın hayvanları arazisinden uzak tutamadığını anlattı.

Eskişehir'e gittiğinde bir mağazanın iş yerini boşalttığını gördüğünü ifade eden Ünal, "Aklıma gelen fikir üzerine mağaza sahibinin yanına gittim. İş yerinde dışarıya çıkartılan mankenleri ne yapacaklarını sordum. İsteyen olursa satacaklarını söyledi. Bunun üzerine ben de mankenleri alıp tarlama getirdim. Bahçemi korumak amacıyla tarlamın farklı yerlerine mankenleri yerleştirdim." diye konuştu.

- "Uğramaz oldular"

Ünal, yaban hayvanlarının tarlasına zarar vermesinden adeta bıktığını vurguladı.

Hayvanların, tarlasındaki ürünleri talan ettiğini aktaran Ünal, şunları kaydetti:

"Mankenleri yerleştirdikten sonra yabani hayvanların verdiği zarar çok azaldı. Mankenleri yerleştirdikten sonra domuzlar uğramadı. Arada sırada mankenlerin üzerindeki elbiseleri değiştiriyorum. Böyle olunca tarlada, insan var sanıyorlar. Ayılar da artık tarlama uğramaz oldu. Bahçede bulunan marul serasına da çakallar geliyordu. Mankenleri tarlaya koyduğumdan beri çakallar da gelmiyor. Kuşlar zaten uğramaz oldu. Köylüler de 'Mankenlerle tarlayı koruyor' diye dalga geçiyor. Bu mankenlerin çok faydasını gördüm."

Yeni vitrin mankenleri satın alıp eskilerinin de yerlerini değiştirmeyi düşündüğünü söyleyen Ünal, bu uygulamasını diğer çiftçilere de tavsiye etti.

Önceki ve Sonraki Haberler