1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Babadan Oğluna İkinci Yaşam
Babadan Oğluna İkinci Yaşam

Babadan Oğluna İkinci Yaşam

Konya'da böbrek yetmezliği teşhisi konulan hasta, babasından nakledilen böbrekle yeniden hayata tutundu.

A+A-

Konya'da böbrek yetmezliği teşhisi konulan hasta, babasından nakledilen böbrekle yeniden hayata tutundu.

Çeşitli şikayetlerinden dolayı gittiği hastanede böbrek yetmezliği teşhisi konulan Nurullah Bayrakcı (33), haftanın 3 günü 4'er saat diyaliz tedavisi görmeye başladı.

Baba Ahmet Bayrakcı (61), durumuna çok üzüldüğü evladına böbreğini bağışlamaya karar verdi. Gerekli tahlillerin ardından Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde babadan oğluna başarılı şekilde nakil gerçekleşti.

Baba Bayrakcı, hastalığı aniden ortaya çıkan evladının, gözünün önünde erimesine dayanamadığını söyledi.

Hiç tereddüt etmeden böbreğini verdiğini aktaran Bayrakcı, "Çok şükür, oğlum sağlığına kavuştu. Çok mutluyum. Kendimi de gayet iyi hissediyorum. Organ bağışı konusunda duyarlı olalım." diye konuştu.

- "Organ bağışını aklımızdan hiç çıkarmayalım"

Nurullah Bayrakcı ise babasının kendisine ikinci bir yaşam şansı sunduğuna işaret etti.

Diyaliz tedavisinin kendisi için çok zor geçtiğini anlatan Bayrakcı, "Babamdan alınan böbrek ile sağlığıma kavuştum. Ancak böyle bir şansı olmayan çok fazla hasta var. Lütfen onları da düşünerek organ bağışını aklımızdan hiç çıkarmayalım." ifadelerini kullandı.

Böbrek nakliyle ilgili bilgi veren NEÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu, operasyonun başarılı şekilde gerçekleştiğini, baba ve oğlunun sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.

Kadavradan nakillerin önemine dikkati çeken Erikoğlu, "Bu tür nakillerle çok fazla kişinin hayatı kurtuluyor. Bazen 8 kişi hayata bağlanabiliyor." dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler