1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Bardakoğlu Değişen İslam Algısına Dikkati Çekti
Bardakoğlu Değişen İslam Algısına Dikkati Çekti

Bardakoğlu Değişen İslam Algısına Dikkati Çekti

Bardakoğlu, Konevi Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda, değişen İslam algısına dikkati çekerek, sorunları çözmek için kaynağına inmenin gerektiğini vurguladı.

A+A-
Konya Büyükşehir Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ile İslami İlimler Araştırma Vakfının (İSAV) tarafından ortaklaşa "Gelenek ve Modernite Arasında İslam Yorumları" toplantısı düzenlendi.
 
Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Konevi Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda, değişen İslam algısına dikkati çekerek, sorunları çözmek için kaynağına inmenin gerektiğini vurguladı.
 
İslam ülkelerinin pek çok alanda problem çözemediğini ve edilgen bir İslam dünyası ile karşı karşıya olunduğunu belirten Bardakoğlu, "Son ve mükemmel bir İslam dini var. Onunla iftihar ediyoruz ama şu andaki halimiz olumsuz. Bu çelişkiyi anlayamıyoruz. Bu duruma çözüm bulunmazsa çocuklarımızı, torunlarımızı daha fazla yoracak." dedi.
 
Bardakoğlu, son ve yüce İslam dini mensuplarının bu kadar imkan içinde en tepede olması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:
 
"Din bizden ne istiyor, biz nereye geldik? Bu soruya cevap vermemiz gerekiyor. Cevap verdiğimizde, İslam ve Müslümanlık arasındaki farkı hissetmeye başlıyoruz. Dış dünyada razı olmayacağımız İslam algısı yerleşmeye başlıyor. Sadece Müslümanlık algısı değil İslam da böyle, Kur-an da böyle, İslam'ın ana kaynakları da böyle, şeklinde bir algı giderek güçlenmeye başladı." 
Önceki ve Sonraki Haberler