1. HABERLER

  2. AKTÜEL

  3. Basın bülteni hazırlarken nelere dikkat edilmelidir ?
Basın bülteni hazırlarken nelere dikkat edilmelidir ?

Basın bülteni hazırlarken nelere dikkat edilmelidir ?

Basın bülteni hazırlarken nelere dikkat edilmelidir ?

A+A-

Basın bülteni; hedef kitleye herhangi bir haberle ilgili bilgi vermeyi amaçlayan bir formattır diyebiliriz. Basın bülteni hazırlamanın da belli başlı bir takım kuralları bulunmaktadır. Iyi de nedir bu kurallar ? Basın bülteni hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz ? Bu sorulara cevap niteliğinde madde madde açıklamaya çalışalım;

 

Basın bülteni hazırlarken öncelikle şunu unutmamak gerek, basın bülteni bir reklam veya bir makale metni değildir. Tamamen bilgi verir niteliğinde olmalıdır.

● Basın bülteninde bir habere ilişkin bilgi verilirken yorum yapmak, övgü veya eleştiri tarzda görüş bildirmek veya yazıyı süslemek gibi yazılardan kaçınmalı, mümkün mertebe gerçek sözcükler ve fiiller kullanılmalıdır.

● Okuyucunun anlayabileceği şekilde açıklayıcı bir dille ve özgün bir anlatım tercih edilmelidir.

● Basın bültenlerinde başlık oluşturmak çok önemlidir. Burada önemli olan ana mesajı vermek olmalıdır. Bu doğrultuda bir başlık seçilmelidir.

Basın bülteni hazırlamada, birinci paragrafta haber anlatılır, ikinci paragrafta haber vermiş olduğu etkiye dikkat çekilir, üçüncü paragrafta ise alıntılar yapılmalıdır.

● Basın bülteni hazırladıktan sonra sayfa sonuna iletişim kurulacak kişi yada firmaya ait iletişim bilgilerinin de yer alması gerekmektedir.

● Basın bültenleri 1 sayfayı geçmeyecek ve en fazla 4 paragraftan oluşarak, 12 punto, Times New Roman yazı tipi kullanarak okuyucu sıkmayacak şekilde hazırlanmalıdır.

● Hazır olduğunu düşündüğünüz basın bültenlerine ekleyeceğiniz tarih, muhakkak sağ üst köşede yer almadılıdır.

● Aslında kısaca, basın bülteni hazırlarken "Kim, Nerede, Ne, Nasıl, Ne Zaman, Neden" gibi sorulara cevap veren nitelikte oluşturulmalıdır.

 

Hemen hemen her gün binlerce basın bülteni oluşturuluyor. Ancak bunlardan sadece belli başlı kaliteli firmalarca düzenlenen basın bültenleri haricinde oluşturulanların neredeyse tamamı çöp diyebiliriz. Bunun nedeni ise, daha ilk parafraftan itibaren okuyucunun sıkılması, anlamaması ve sayfayı terk etmesidir. Dolayısıyla burada önemli olan okuyucunun, ziyaretçinin başlıktan itibaren henüz ilk paragrafta dikkatlerini çekmek olacaktır.

 

Dolayısıyla, sizlerde basın bülteni hazırlamak ve bu işte ustalaşmak istiyorsanız, yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz unsurları dikkate alarak çalışma planınızı buna göre ayarlamalısınız. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler