1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Beklentimiz Vize Serbestisinin Hayata Geçmesidir'
Beklentimiz Vize Serbestisinin Hayata Geçmesidir

'Beklentimiz Vize Serbestisinin Hayata Geçmesidir'

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, "Bundan sonrasında beklentimiz vize serbestisinin hayata geçmesidir, diğer unsurlar ile beraber tek bir dosya olarak ele alınmasıdır." dedi

A+A-

LAHEY (AA) - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Bundan sonrasında beklentimiz vize serbestisinin hayata geçmesidir, diğer unsurlar ile beraber tek bir dosya olarak ele alınmasıdır." dedi.

Bakan Çelik, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği AB dönem başkanı Hollanda’da, Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliğini ziyaret etti. Burada Türk basın mensupları ile bir araya gelen Çelik, temasları kapsamında, Senato Başkanı Ankie Broekers-Knol ile görüşmesinin ardından Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders’in vereceği çalışma yemeğine katılacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015 yılındaki ziyareti ile Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir dönem başladığını belirten Çelik, şunları söyledi:

"Özellikle etrafımızdaki göç krizi, düzensiz göçler, bu ve benzeri büyük sosyal ve insani krizler, siyasi krizlerin beraber yönetilmesinde yeni bir eylem planı ortaya çıktı. Bu eylem planı çerçevesinde çeşitli zirveler söz konusu oldu. Bu zirveler neticesinde birebir anlaşması, gönüllü yerleştirme, Türkiye’deki bu göçmenlere AB’nin 3 milyar avro şeklinde bir yardım paketi önermesi, arkasından 2018 sonuna kadar bir 3 milyar avro daha önermesi ve tabii ki vize serbestisi, geri kabul anlaşması belli çerçevelerde birbiriyle bağlı elementler olarak ortaya çıktı. Hollanda dönem başkanlığında imza atılan en büyük başarılardan bir tanesi tabii ki AB ve Türkiye arasındaki bir ortak akılla, ortak iradeyle ve ortak eylem planı uygulayarak bu birebir anlaşmasının başarılı şekilde uygulanmasıdır."

AB’ye 2015’te 1 günde 7 bin kişi geçiş yaparken artık bu sayının zaman içerisinde azalarak ikili rakamlara düştüğüne dikkati çeken Bakan Çelik, "Bu sayı 20, 30, 40’lı rakamlara gelmektedir. Belki de AB’nin tarihi boyunca karşı karşıya kaldığı en büyük krizlerden bir tanesi Türkiye ile AB arasındaki bu ortak eylem planı ve ortak irade sayesinde önlenebilmiştir." diye konuştu.

"Beklentimiz vize serbestisinin hayata geçmesidir"
Bu krizlerin iyi bir şekilde yönetilmesinin, Türkiye ile tam bir işbirliği içinde yönetilmesinin Avrupa demokrasilerinin korunması bakımından da son derece kıymetli kazanımlar ürettiğini belirten Bakan Çelik, "Bundan sonrasında beklentimiz vize serbestisinin hayata geçmesidir. Diğer unsurlarla beraber tek bir dosya olarak ele alınmasıdır. Türkiye’nin krizlerin yönetiminde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi konusunda çağrı yapıp daTürkiye’nin kazanımlarının geriye bıraktırılması gibi bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değildir." şeklinde konuştu.

Muhabir: Abdulselam Durdak
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler