1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Beyşehir Belediyesi'nden Çevresel Adım
Beyşehir Belediyesinden Çevresel Adım

Beyşehir Belediyesi'nden Çevresel Adım

Beyşehir'de 12 dış mahallede bulunan çöp döküm merkezi temizlenerek bir daha evsel atık dökülmemek üzere kapatıldı

A+A-

Beyşehir'in 12 dış mahallesinde bulunan çöp döküm merkezi belediye ekipleri tarafından temizlenerek bir daha evsel atık dökülmemek üzere kapatıldı.

Beyşehir'de Büyükşehir Belediyesi Yasası yürürlüğe girmeden önce dış mahallelerde 16 farklı noktaya dökülen evsel atıklar, Beyşehir Belediyesinin yürüttüğü çalışmalarla artık 4 farklı noktaya dökülebilecek.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, yaptığı yazılı açıklamada, Beyşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün dış mahallelerdeki katı atık toplama alanları konusunda çevresel duyarlılığı ön plana çıkaran yeni bir çalışmaya imza attığını kaydetti.

Beyşehir'in Yeni Büyükşehir Belediyesi Yasası yürürlüğe girmeden önce ilçe merkezi dışında kalan 18 beldesi ve 37 köy olmak üzere toplam 55 yerleşim birimi bulunduğunu ve o dönem bu yerleşimlerde görev başında olan yerel yönetimler ve muhtarlıklar tarafından toplanan evsel atıkların havzalarındaki 19 farklı alana döküldüğünü vurgulayan Özaltun, bunun da çevresel konularda birtakım olumsuzluklara yol açabildiğini belirtti.

Beyşehir Belediyesi’nin yeni yasa dolayısıyla sorumluluk alanının genişlemesiyle soruna kalıcı çözüm getirebilmek amacıyla verdikleri talimat üzerine Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün bir çalışma başlattığını belirten Özaltun, şu bilgileri verdi:

"Beyşehir’in dış mahallelerinde daha temiz bir çevre oluşturabilmek için harekete geçtik. Beyşehir Temizlik İşleri birimimiz tarafından halihazırda, ilçe genelinde merkezle birlikte toplam 67 mahallenin evsel atıkları toplanmaktadır. Bu çerçevede, 12 merkez mahallemizin evsel atıkları ilçemiz merkezindeki çöp döküm alanına taşınarak bertaraf edilirken, geriye kalan 55 dış mahallemizde ise 16 farklı noktaya döküm işlemi yapılmaktaydı. Yürütülen çalışmalarla belirlediğimiz 4 farklı noktaya artık bundan böyle 55 dış mahallemizin evsel atıkları dökülmeye başlanmıştır. Böylelikle ilçemiz genelinde istemeden de olsa kullanmış olduğumuz alan sayısı sınırlandırılmıştır. Bu şekilde 12 farkı noktaya evsel atık dökme işleminin tarih olması ile birlikte çevresindeki vatandaşlarımızın yaşadığı kötü koku, görsel rahatsızlık ve çevre kirliliğinin de önüne geçmiş olduk."

Önceki ve Sonraki Haberler