1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Biden, Darbe Girişimi Sırasında Bombalanan Tbmm'yi Ziyaret Etti
Biden, Darbe Girişimi Sırasında Bombalanan Tbmmyi Ziyaret Etti

Biden, Darbe Girişimi Sırasında Bombalanan Tbmm'yi Ziyaret Etti

ABD Başkan Yardımcısı Biden, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Ankara'da, darbe girişimi sırasında bombalanan TBMM'yi ziyaret etti

A+A-

ANKARA (AA) - Özel uçakla saat 10.25'te yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Esenboğa Havalimanı'na gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.

-Darbe girişimi sırasında bombalanan TBMM'yi ziyaret etti


Biden, TBMM Başkanlık Makamı girişinde, TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından karşılandı.

Daha sonra Kahraman ile Biden 50 dakika görüştü. Kahraman, dost ve müttefik ABD'nin Başkan Yardımcısı Biden'e, geçmiş olsun ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

Biden de üzüntülerini dile getirerek "Olayın ertesi günü burada olmak isterdim." dedi. Görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı gerçekleşti.

Görüşmede, TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM İdare Amiri Erkan Haberal, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Taha Özhan ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de hazır bulundu.

Biden, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile görüşmesinin ardından, 15 Temmuz darbe girişiminde Meclis'in hasar gören bölümlerini gezdi.

Kahraman'ın, bombalanan yerlerin bir bölümünü demokrasi müzesi yapacaklarını söylemesi üzerine Biden, 1812'de İngilizler'in, Capitol binalarını bombaladığını, kurşun izlerinin olduğu yerleri kendilerinin de sakladıklarını belirtti.

Ancak o zaman savaş olduğuna işaret eden Biden, insanların bunu unutmasını hiçbir zaman istemediklerini kaydetti.

TBMM'de büyük hasar gören bölümlerden biri olan Başbakan makam odasını da inceleyen Biden, odadaki saatin 12.00'de durduğunu belirterek, "Bakın ben de tam zamanında buraya geldim. Masanın arkasında fotoğrafımı çekin. Böylece Başbakan'a geç kalmadığımı, tam da 12.00'de onun ofisine geldiğimi kendisine söyleyebilirim." dedi.

Biden, büyükbabasının kendisine "Joe inancını kuvvetli tut" derken babaannesinin ise "Hayır. İnancını yay, demokrasiyi yay" dediğini anlattı.

İsmail Kahraman da bunun fevkalade güzel bir formül olduğunu ifade etti.

Ev sahipliği için Kahraman'a teşekkür eden Biden, daha sonra Meclis'ten ayrıldı.

-Yıldırım ile Biden ile bir araya geldi


Başbakan Binali Yıldırım ABD Başkan Yardımcısı Biden ile bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım, Türkiye'ye ziyarette bulunan Biden'ı, Çankaya Köşkü şeref kapısında karşıladı.

Çankaya Köşkü merdivenlerinde tokalaşarak basın mensuplarına poz veren Yıldırım ve Biden, daha sonra baş başa görüşmeye geçti.

Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından Yıldırım ve Biden'ın ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

-Erdoğan, Biden'i kabul edecek


Joe Biden, son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul edilecek.

 

Önceki ve Sonraki Haberler