1. HABERLER

  2. ADS

  3. Boşnak Şalvar Modelleri
Boşnak Şalvar Modelleri

Boşnak Şalvar Modelleri

Boşnak Şalvar Modelleri

A+A-

 

            Bilindiği üzere her yörenin, her ülkenin kendine özgü kıyafetleri ve gelenekleri vardır. Düğünlerde, kına gecelerinde ya da diğer özel günlerde bu kıyafetleri giymek, geleneklerin vazgeçilmez kilometre taşları olarak değerlendirilir. Boşnak Şalvar Modelleri ve Arnavut şalvarı modellerine yeniabiyeler.com aracılığı ile bakabilirsiniz. Bu kapsamda son zamanlarda oldukça popüler olmuş bir geleneksel kıyafet de, bir diğer adıyla Boşnak kıyafeti olarak bilinen Arnavut şalvarıdır. Arnavutların bu geleneksel kıyafeti kına gecelerinin vazgeçilmezleri arasına girdi bile.

            Kına gecelerinde klasik bindallı ya da kaftan yerine giyilen Arnavut şalvarları, evlenecek olan kızları hem şık hem de otantik görünüme kavuşturuyor. Gelin adaylarının bu pırıl pırıl parlayan şalvarları giymesi yanında, gelinin yakın arkadaşlarının ve akrabalarının da Arnavut şalvarı giymeleri diğer adetlerden biri. Ancak dikkati çeken şu ki beyaz renk sadece gelin adayı ile özdeşleşmiş durumda. Gelinin diğer arkadaşları ya da akrabaları beyazdan farklı bir renk tercih ediyorlar.

290580-211220-arnavut-salvari.jpg

            Arnavut şalvarı ne kadar elegan görülse de, giyilmesi biraz meşakkatli bir kıyafet. Beyaz rengin dışında rengârenk kumaşlardan yapılan bu kıyafetler, tül desenli, şifon işlemeli ya da dantel detaylı olarak çeşitleniyor. Tek bir kalıbı olmayan kıyafet, terzinin hayal gücüne bağlı olarak değişik modellerde ve süslemelerde olabiliyor. Şalvarın üzerine fırfırlı ve tülden süslemeleri olan bir gömlek ve el ile işlenen oldukça sert bir yelek giyiliyor. Arnavut dilinde, özel olarak işlenen bu yeleğe 'kmişa' adı veriliyor. Zaten kıyafetin en önemli parçalarını yelekler ve aksesuarlar oluşturuyor. Aksesuarlar ne kadar gösterişli olursa, o denli talep görüyor. Gösterişli aksesuarlardan olan kemer ve saç taçları gelin adaylarının şıklığına şıklık katıyorlar.

            Arnavut şalvarlarının yapımında kaliteli kumaşlar kullanılıyor. Özellikle şalvarların dikiminde, ipeksi ve kaygan kumaşlar ile saten karışımı kumaşlar tercih ediliyor. Renk olarak gelin adayının isteğinin dikkate alınması yanı sıra, genelde canlı renkler kullanılıyor. En çok tercih edilen renkler ise saflığın ve temizliğin simgesi olan beyaz ile gösterişin ve feminenliğin simgesi olan kırmızı oluyor.

            Sonuç olarak atalardan miras kalan gelenekleri sürdürmek isteyen gelin adayları hem Türkiye'de üretilen Arnavut şalvar modellerine ilgi gösteriyor, hem de özel olarak Balkanlardan sipariş verebiliyor. Türk adetlerinde kına gecesi olarak adlandırılan gün, Balkan kökenli vatandaşların dilinde 'şalvar gecesi' olarak adlandırıldığı için, aileler gelinlerine özel Arnavut şalvarları giydirmeden düğüne başlamıyor. Bu özel kıyafeti artık sadece Balkan kökenli gelin adayları değil, hemen herkes tercih etmeye başladı. Kına gecesinde farklılık yaratmak isteyen gelin adayları da Arnavut şalvarlarına oldukça ilgili. 

 

Bu makale www.yeniabiyeler.com sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Önceki ve Sonraki Haberler