1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Bu Canilerin Arkasında Artık Durmaktan Vazgeçin'
Bu Canilerin Arkasında Artık Durmaktan Vazgeçin

'Bu Canilerin Arkasında Artık Durmaktan Vazgeçin'

Başbakan Yıldırım, "Kendi halkının üzerine tankları süren, halkını havadan ve karadan tarayan, uçaklarla bomba yağdıran bu ölüm makinalarının, bu canilerin arkasında artık durmaktan vazgeçin." dedi

A+A-

ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında darbe yanlısı pilotların kullandığı savaş uçaklarınca vurulan Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı'na başsağlığı ziyaretinde bulundu.

Bombalama nedeniyle zarar gören Başkanlıktaki incelemelerin ardından gazetecilere açıklama yapan Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

"Bugün cuma, hainlerin Türkiye Cumhuriyeti'nin birliğine, bağımsızlığına, demokrasisine karşı hazırlık yaptıkları günün haftasındayız. Şurada, bulunduğumuz yerde, FETÖ mensupları, asker kılığındaki teröristler, buradan ülkenin, milletin bağımsızlığına, milli iradesine karşı başlatılan bu hain girişimi sona erdirmek için hazırlık yapan, merkeze inmeye çalışan 43 yiğidimizi attıkları bombayla şehit ettiler. Ayrıca az önce bir çukur gördük. Orada bir helikopter adeta enkaz haline geldi, bir yakıt aracı yok oldu. Orada da 7 yiğit kardeşimizi şehit verdik. Toplam burada 50 şehidimiz var. Bu arkadaşlarımızın hazin de bir öyküsü var. Birkaç gün önce Güneydoğu'da bölücü teröre karşı mücadelelerini yapmış ve buraya intikal etmiş arkadaşlarımız. Onlar Türk milletinin kalbinde taht kurmuştur. Bugün bu hain darbe girişiminin bertaraf edilmesi onların bu kahramanlıkları sayesinde mümkün olmuştur."

-"Şu manzaraya bir bakın"


Darbe girişimine katılan askerler tarafından vurulan ve tedavisi devam eden Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Turgut Arslan'a şifa dileyen Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Şu manzaraya bir bakın, milletim şu manzaraya bir baksın. Burası Suriye, Filistin değil, burası Ankara'nın kalbi ve vatandaşın dişinden, tırnağından, ekmeğinden artırarak verdiği paralarla alınan bombalar, füzeler, uçaklar. Yine bu ülkenin güvenliği için bu milletin huzuru için çalışan polis kardeşlerinin üzerine acımasızca saldırıyorlar. Bunu vatandaşlarımla paylaşmak istiyorum. Bu örgütün ne kadar cinnet noktasına geldiğini, ne kadar insanlıktan çıktığını gösteren bundan daha açık bir delil olamaz. Bize 'delil' diye ipe un serenlere buradan yüce Türk milleti adına şunu söylüyorum, bundan daha büyük delil var mı kardeşim. Kendi halkının üzerine tankları süren, kendi halkını havadan ve karadan tarayan, uçaklarla bomba yağdıran bu ölüm makinalarının, bu canilerin arkasında artık durmaktan vazgeçin."

-"Hesap sorulmadan kalmayacak"


Başbakan Yıldırım, "Tehlike bitmiş değildir. Şu anlamda değildir. Vatandaşımız tedirgin olmasın. Vatandaşımızın huzuru, güveni sağlanmıştır. Ve zayıf da olsa bu gibi intikam duygusuyla, yenilmişlik hissiyle harekete geçen, geçmeye çalışan çılgınlar olabilir. Buna karşı da tedbirlerimizi alıyoruz." şeklinde konuştu.

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası yargının da çok iyi çalıştığını belirten Başbakan Binali Yıldırım şunları söyledi:

"Hukuk devleti, Türkiye intikamla hareket etmez, onların yaptığını yapmaz. İntikam yerine adaletle davranılacak ama dökülen hiçbir kan, hesapsız, hesap sorulmadan kalmayacak. Yapanlar mutlaka ve mutlaka teker teker adaletin önüne çıkarılacaklar, hak ettikleri en ağır cezayı alacaklardır. Asker kılığı içerisindeki bu FETÖ'cü çeteleri, terör elemanlarını askerlerimizle, silahlı kuvvetlerimizle onun asil kurumsal yapısıyla karıştırmamız lazım. Her kurumda yanlış yapılar olabilir. Bugün artık temizlik günüdür. Bu temizlik de en iyi şekilde yapılmaktadır. Tamamen bu şebekelerin devlet içerisinden temizlenmesi için de ne gerekiyorsa yapılacaktır." dedi.

-"Hemen hemen 15 dakika sonra öğrendik"


Başbakan Yıldırım darbe girişimini nasıl ve ne zaman öğrendiğini de açıkladı. Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Darbe girişiminin başladığını biz hemen hemen bir 15 dakika sonra öğrendik. Kimden öğrendik? Yakın korumalarımızdan ve vatandaştan öğrendik. Eşimizden, dostumuzdan öğrendik. Yani bize ondan önce bu konudaki tehdidin boyutu, neler olduğu hakkında herhangi bir bilgi gelmiş değil. Madem bu iş kamuoyuna açık hale geldi, ben de bu kadarını söyleyeyim. Ama bunların şu anda önemi yok. Şu anda önemi olan şey biz bertaraf ettiğimiz bu belanın tekrar dönüp dolaşıp bir tehdit olmaması için ne lazımsa onu yapıyoruz. Bugünlerde bu terör örgütü, yaptığı marifetlerle sonuç alamayınca piyasada dedikodular yaydılar. 'Şeker karaborsa, yok benzin bilmem ne...' Bunlar akla ziyan şeylerdir. Memlekette hiçbir şeyin sıkıntısı yoktur. Her şey ihtiyaçtan fazla şekilde vardır. Bulanık suda balık avlamaya çalışanlara da buradan sesleniyorum. Asla ve asla böyle bir işe tevessül etmesinler. Bu da bir başka yanlıştır. Bunlarla ilgili de gereken neyse o da yapılacaktır. Fırsatı ganimete çevirmek isteyen soysuzlara da asla fırsat verilmeyecek."

 

Önceki ve Sonraki Haberler