1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. "Bu Üslubun Devam Etmesiyle Ankara Kazanacaktır"
"Bu Üslubun Devam Etmesiyle Ankara Kazanacaktır"

"Bu Üslubun Devam Etmesiyle Ankara Kazanacaktır"

Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen:- "(Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı) Mustafa Bey daha ılımlı, iş birliğine açık, çatışmadan daha uzak bir yaklaşım içinde ve bu anlamda diyaloğumuz da daha iyi. Bu üslubun devam etmesi halinde, bundan tüm Ankara kazana

A+A-

ANKARA (AA) - MUHAMMED TORUNTAY - Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna'nın ılımlı, iş birliğine açık, çatışmadan uzak bir yaklaşım içinde olduğunu belirterek, "Bu anlamda diyaloğumuz da daha iyi. Bu üslubun devam etmesi halinde, bundan tüm Ankara kazanacaktır." dedi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Taşdelen, Çankaya'nın Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin inşa edildiği bir ilçe olması dolayısıyla önemli bir konuma sahip olduğunu ifade etti.

Bütün illerin ve ilçelerin Cumhuriyetin bir parçası olduğunu belirten Taşdelen, Atatürk'ün Çankaya'da ikamet etmesi ve Anıtkabir'in burada bulunması sebebiyle Çankaya'yı daha özel bir konuma taşımanın bilincinde olduklarını söyledi. Taşdelen, bu nedenle de Atatürk'e yaraşır bir belediyecilik anlayışı ile gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Kimsenin düşüncesine, inancına, etnik yapısına, giyim tarzına bakmadan hizmet verdiklerini belirten Taşdelen, "Bizim iddiamız, belediyeciliğin Atatürkçülerin ve sosyal demokratların işi olduğudur. Bu nedenle özellikle kent yoksulları, toplumun dezavantajlı kesimlerine karşı çok ciddi bir çalışma yürütüyoruz." dedi.

- "Ankara yeniden tasarıma muhtaçtır"

Her ülkenin başkentinin, o ülkenin siyasal, kültürel, mimari, miras ve değerlerinin simgesi niteliğinde olduğunu ifade eden Taşdelen, şöyle konuştu:

"Başkent Ankara, Cumhuriyet'in ilk yıllarında tam da bu perspektifle adeta sıfırdan oluşturuldu. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyet'in önder kadroları, başkent Ankara'nın gelişimine hep özel bir duyarlılık gösterdi. Ulus'tan Çankaya'ya uzanan bir alanda eski ve yeni Meclis, bakanlıklar, Çankaya Köşkü, Ziraat Bankası, Ankara Palas gibi binaları, Atatürk Orman Çiftliği projesi ve geniş bulvarları ile Ankara, geçmiş Anadolu medeniyetinin mirası üzerine çağdaş mimarinin yeniliklerinden de yararlanarak genç Cumhuriyetin değer ve hedeflerinin kentsel simgesi olarak inşa edilmeye çalışıldı."

Daha sonraki yıllarda bu çizgiden sapıldığını ve başkentin her alanda olduğu gibi mimari alanda da kaotik ve arabesk bir anlayışın kurbanı olmaya başladığını belirten Taşdelen, "Bizce Ankara, çağdaş Cumhuriyet ve demokrasi değerleri ekseninde yeniden tasarıma muhtaçtır." dedi.

- "Hedef, AB standartlarında bir kent haline getirmek"

İhtiyaç sahiplerine yönelik hizmet veren Çankaya Yardımlaşma ve Ekonomik Dayanışma Derneği'ne kayıtlı 7 bin 500 üyenin bulunduğu bilgisini veren Taşdelen, kayıtlı üyeler dışında da yılda yaklaşık 11 bin vatandaşa temel ihtiyaç, giysi ve eşya yardımında bulunduklarını söyledi.

Taşdelen, Halk Sağlığı Merkezlerinde 38'i sağlık personeli olmak üzere toplam 55 personel ile her ay yaklaşık bin 500 vatandaşa hizmet verdiklerini, çocuklara hizmet veren 7'si yeni açılan toplam 12 kreş bulunduğunu, 54 yeni parkın açıldığını anlattı.

Bu yıla ilişkin önemli projelerinin olduğunu belirten Taşdelen, "Tiyatro ve sinema salonları başta olmak üzere, sanata dair pek çok etkinliğin bir arada sunulacağı Atatürk Kültür Merkezi Projesi'ni 2018 ortalarında hizmete açmış olacağız. Ankara'nın en büyük, Türkiye'nin sayılı merkezlerinden biri olacak." dedi.

Ayrıca üç yüzme havuzunu ve bir sosyal tesisi de bu dönem içinde tamamlayarak hizmete açacaklarını söyleyen Taşdelen, "Bizim hedefimiz, Çankaya'yı AB standartlarında bir kent haline getirmektir. Teknik ve fiziki donatı alanlarından sosyal donatı alanlarına ve yeşil dokusuna kadar her şeyiyle Çankaya bir Avrupa kentinden farksız olmalıdır." dedi.

- "Büyükşehir Belediyesi el atmalı"

Sokak hayvanları soruları ile ilgili çok fazla şikayet aldıklarını anlatan Taşdelen, Türkiye'nin en büyük ve en donanımlı hayvan barınaklarından birinin Çankaya'da olduğunu, Çankaya'nın neredeyse tek başına Ankara'daki sokak hayvanlarının sorunlarını çözmeye çalıştığını kaydetti.

Taşdelen, "Yeni dönemde hayata geçirdiğimiz 'Şanslı Projesi' ile sokak hayvanlarının bakımı, aşılanması, kısırlaştırılması ve sahiplenilmesi anlamında önemli mesafeler kaydettik. Ama Büyükşehir Belediyesi ve merkezi idare el atmadan, bu sorunun altından kalkmak pek olası değil." diye konuştu.

- "Çatışmadan uzak bir yaklaşım içinde"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Çankaya Belediyesi arasındaki geçmişten gelen anlaşmazlıklara dikkati çeken Taşdelen, yeni Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ile kurdukları diyaloğa ilişkin şunları kaydetti:

"Bizim temel felsefemiz, dün de, bugün de Ankara'daki tüm yerel yönetimlerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, bilim ve uzmanlık kuruluşlarıyla iş birliği ve dayanışma ilişkisini geliştirmektir. Ankara'nın yararına olan budur, çatışmadan Ankara ve Ankara halkı zarar görmektedir. Mustafa Bey daha ılımlı, iş birliğine açık, çatışmadan daha uzak bir yaklaşım içinde ve bu anlamda diyaloğumuz da daha iyi. Bu üslubun devam etmesi halinde bundan tüm Ankara kazanacaktır."

Önceki ve Sonraki Haberler