1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bulgaristan Bokova’nın Bm Genel Sekreterliği Adaylığını Geri Çekti
Bulgaristan Bokova’nın Bm Genel Sekreterliği Adaylığını Geri Çekti

Bulgaristan Bokova’nın Bm Genel Sekreterliği Adaylığını Geri Çekti

Bulgaristan Hükümeti, BM Genel Sekreterliği için UNESCO Genel Direktörü Bokova’nın yerine Avrupa Komisyonu üyesi Georgieva’yı aday gösterdi.

A+A-

SOFYA (AA) - Bulgaristan, Birleşmiş Milletlerin (BM), 1 Ocak 2017'de göreve başlayacak yeni genel sekreteri belirleme sürecinde resmi adayı olan UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova’nın adaylığını geri çekerek yerine Avrupa Komisyonu üyesi Kristalina Georgieva’yı aday gösterdi.

Başbakan Boyko Borisov, ara seçim sürecinde başarısız bir performans gösterdiğini savunduğu İrina Bokova’nın yerine Avrupa Komisyonu üyesi Kristalina Georgieva’nın yarışa katılacağını açıkladı.

Başbakan Borisov, ülkenin yeni adayı Georgieva’nın da büyük bir olasılıkla Bulgaristan’daki bazı çevrelerinin yürüteceği bir kötüleme ve karalama kampanyalarının hedefi olabileceğini ifade etti.

"Georgieva’nın daha başarılı bir aday olacağını düşünüyorum"
BM’nin yeni genel sekreterinin Doğu Avrupa kökenli olması yönünde bir beklenti olduğunu aktaran Borisov, bu nedenle Georgieva’nın da seçilebilme şansına sahip olduğunu kaydetti.

Borisov, Bokova'nın adaylığı ile ilgili hükümet olarak yalan ve iftira kampanyasına maruz kaldıklarını belirterek ''Ancak yeni kararımızın doğru olduğuna inanıyoruz, Georgieva’nın daha başarılı bir aday olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Muhabir: İhvan Radoykov

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler