1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Bütün Bunlar Bu Büyük Devletin Cesametine Tahammülsüzlüğün Bir Sonucu
Bütün Bunlar Bu Büyük Devletin Cesametine Tahammülsüzlüğün Bir Sonucu

Bütün Bunlar Bu Büyük Devletin Cesametine Tahammülsüzlüğün Bir Sonucu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, Papa Francesco'nun 1915 olayları için "soykırım" ifadesi kullanmasını eleştirerek "Bütün bunlar birçok noktada paydaş olduğumuz unsurların, Türkiye'nin ayağına çelme takabilmek için bu büyük devletin cesametine tah

A+A-

KOCAELİ (AA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Papa Francesco'nun 1915 olayları için "soykırım" ifadesi kullanmasını eleştirerek, "Bütün bunlar bizim aslında ne kadar olumlu bir yolda ilerlediğimiz ve birçok noktada paydaş olduğumuz unsurların, Türkiye'nin ayağına çelme takabilmek için bu büyük devletin cesametine tahammülsüzlüğün bir sonucu olarak görüyorum." dedi.

Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Papa Francesco'nun Ermenistan ziyareti sırasında 1915 olaylarına ilişkin "soykırım" ifadesini kullanmasını değerlendirdi. Tarihleri, ecdatları ve gelecekleriyle ilgili rahat olduklarını belirten Soylu, bundan kimsenin endişe duymaması gerektiğini söyledi.

"Anlayış, geçen yüzyıllarda müflis oldu"
"Bu siyasal kutup, bu batı-doğu kutbu, bu din üzerinden özellikle Anadolu'ya, Ortadoğu'ya ve etrafımızdaki coğrafyaya çeki düzen verme kutbu anlayışı, geçen yüzyıllarda müflis olmuş bir anlayıştır, son kalıntılarını görüyoruz." diyen Soylu, şunları söyledi:

"Yani İslamafobi de böyledir, Türkofobi de böyledir. Bütün bunlar bizim aslında ne kadar olumlu bir yolda ilerlediğimiz ve dönüp bu rekabet ettiğimiz unsurların aslında birçok noktada paydaş olduğumuz unsurların, Türkiye'nin ayağına çelme takabilmek için doğuyla batı arasındaki bu büyük ülkenin, bu büyük devletin cesametine tahammülsüzlüğün bir sonucu olarak görüyorum. Bunu sadece yapılan ziyaretten dolayı söylemiyorum. Buna İngiltere'deki referandumda Türkiye'yi kendisine siyasal bir dayanak olarak tutanlardan, Almanya'nın parlamento kararına kadar veya kendi iç çekişmelerinde Türkiye'nin duruşunu ve tutumunu istismar edenlere kadar hemen hemen böyle bir tablo dünyanın gözü önünde resmedilmektedir."

Soylu, gerçekleştirilmek istenen bu duruma itirazları olduğunu belirterek, itirazlarını Türkiye'nin büyümesi, zenginleşmesi, özgürleşmesi, sosyal hukuk devleti olması ve yaptıkları eserlerle gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Fezlekeleri savcılığa gönderilen HDP'li vekillerin ifadeye gitmemesi
Fezlekeleri savcılığa gönderilen HDP milletvekillerinden Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik'in ifade vermeye gitmeyecekleri" yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine de Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Hukuk devletinin gereği yerine getirilecek. Demokrasinin istismarına müsaade etmemek gerekir. Her şeyin bir güvenliği vardır. Tırnak içinde söylüyorum ki 21. asrın en kilit cümlelerinden biri 'Demokrasi kendi güvenliğini oluşturmalıdır.' Çünkü demokrasi hepimize lazım. En altta çalışan, alnının teriyle çoluk çocuğuna para getirmeye çalışan insanın kendisini ifade edebilme kabiliyetinin adıdır demokrasi. Bunun üzerinden istismar edenlere karşı demokrasinin de kendi adına bir güvenlik oluşturma kabiliyeti ve hakkı vardır, bunu da hukukla yapar."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler