1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Büyükşehir Belediyesinden Türbeleri Düzenleme Kararı
Büyükşehir Belediyesinden Türbeleri Düzenleme Kararı

Büyükşehir Belediyesinden Türbeleri Düzenleme Kararı

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisince, il sınırları içindeki türbelerin bir kısmının mezarlık olarak düzenlenmesi kararlaştırıldı

A+A-

ANKARA (AA) - Ankara Büyükşehir Belediye Meclisince, il sınırları içindeki türbelerin bir kısmının mezarlık olarak düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığınca Belediye Meclisine gönderilen başkanlık yazısında, Ankara il sınırları içinde yer alan, korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli türbelerin bir kısmının köy mezarlıklarında, parsel bazında muhtelif alanlarda veya düzenleme ortaklık payı olarak belirlenen alanlarda kaldığı ve buralarda düzenleme yapılmadığı belirtildi.

Oy birliğiyle kabul edilen karara göre, Ankara sınırları içinde yer alan ve koruma kurullarınca türbe alanı, mezarlık alanı, kümbet olarak belirlenen 33 yer ile ileride belirlenecek yerlerin, Büyükşehir Belediyesi tarafından mezarlık alanı olarak düzenlenecek.

Meclis toplantısında alınan bir başka karara göre ise mülkiyeti veya kullanımı Büyükşehir Belediyesine ait cadde, sokak, meydan, park, rekreasyon alanı gibi şehrin önemli yerlerinde 50 çiçek satış alanı açılacak. Açılacak çiçek satış yerleri, 10 yıl süreyle kiraya verilebilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler