1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Çankaya'dan Büyükelçi Karlov'un Memleketine Dostluk Köprüsü
Çankaya'dan Büyükelçi Karlov'un Memleketine Dostluk Köprüsü

Çankaya'dan Büyükelçi Karlov'un Memleketine Dostluk Köprüsü

Çankaya Belediyesi, suikaste uğrayan Rus Büyükelçi Karlov’un ikamet ettiği Moskova kentinin Severniy Administrativniy Okrug Kuzey İdari Bölgesi ile kardeş kent olmaya hazırlanıyor

A+A-

ANKARA (AA) - Çankaya Belediyesi, Rusya Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği görevinde bulunduğu sırada suikaste uğrayarak hayatını kaybeden Andrey Karlov’un ikamet ettiği Moskova kentinin Severniy Administrativniy Okrug Kuzey İdari Bölgesi ile kardeş kent olmaya hazırlanıyor.

Çankaya Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Rusya Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği görevinde bulunduğu sırada suikaste uğrayarak hayatını kaybeden Andrey Karlov’un Moskova'da ikamet ettiği Severniy Administrativniy Okrug Kuzey İdari Bölgesi ile kardeş kent olmak için ilgili makamların onayı bekleniyor.

Karlov’un ikamet ettiği kent ile kardeş kent protokolü ile iki ülke halklarının tarihsel, kültürel ve sosyal alanlardaki bağlarını güçlendirmeye yönelik adım atılmış olacak.

Türkiye ile Rusya arasında kökleri çok eski yıllara dayanan dostluk bağlarını güçlendirmeye dönük adımlardan birisi olan kardeş kent projesi ile Çankaya Belediyesi, Türk-Rus ilişkilerine yerel yönetimler olarak katkı sunmayı planlıyor.

Çankaya Belediyesine bağlı Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki sanat galerisine, suikastin ardından Büyükelçi Karlov’un ismi verilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler